16.5 C

Φοίνικας – Λέουβεν 3-1: Έπεσαν ηρωικά στο χρυσό σετ οι Συριανοί

Στο ντεμπούτο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, οι Συριανοί άγγιξαν το θαύμα αλλά λύγισαν στο χρυσό σετ από τη Λέουβεν χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στους «16» του CEV Cup

Άγγιξε την υπέρβαση ενώ έμοιαζε χαμένος. Ο Φοίνικας ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα απέναντι στη Λέουβεν (3-1) αλλά δεν μπόρεσε να κατακτήσει και το χρυσό σετ στη Σύρο, γνωρίζοντας πικρό αποκλεισμό στις λεπτομέρειες.

Η έλευση του Γιόσκο Μιλενκόσκι (έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο) άλλαξε προς το καλύτερο την ψυχολογία των Συριανών, οι οποίοι μετά τα δύο ματς απέναντι στους Βέλγους θα αντιλήφθηκαν πως η πρόκριση χάθηκε στο πρώτο παιχνίδι όπου η εικόνα των Συριανών ήταν πολύ κακή (ήττα με 3-0).

Ο Μίταρ Τζούριτς δεν έπαιξε ούτε στον επαναληπτικό της Ερμούπολης, αλλά ο Παπαγγελόπουλος μπήκε στα παπούτσια του και βοήθησε στο να διεκδικηθεί ως το τέλος η πρόκριση στους «16» του CEV Cup, την οποία στο τέλος πανηγύρισε η Λέουβεν (13-15 στο χρυσό σετ).

Ο Μιχάλοβιτς είχε 20 πόντους για τους Συριανούς και ήταν πρώτος σκόρερ του ματς, ενώ 16 είχε ο Φράγκος, 14 ο Κόστα και από 10 οι Παπαγγελόπουλος, Στερν. Για τη Λέουβεν ξεχώρισε με 15 πόντους ο Βιτρούβεν.

Οι Βέλγοι κατέκτησαν το πρώτο σετ αξιοποιώντας τα λάθη στην υποδοχή του κυκλαδίτικου συλλόγου. Το 0-4 τους έδωσε τον αέρα και παρά την ισοφάριση του Ιερεσουέλο (11-11), οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων πόντων με τον Βιτρούβεν και χάρη σε δικό του μπλοκ άουτ έκαναν το 0-1 (21-25).

Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στα επόμενα τρία σετ. Παρότι ο Φοίνικας δεν είχε τις πιθανότητες με το μέρος του, η εντυπωσιακή απόδοση από το δεύτερο σετ με πρωταγωνιστή τον Μιχάλοβιτς έφερε το double score (12-6) και την πίστη πως κάτι μπορεί να γίνει. Με άσσο του Σλοβάκου έγινε το 21-11 και με το χαμένο σέρβις του Βιτρούβεν ήρθε η ισοφάριση (25-17).

Το τρίτο σετ ήταν ακόμα καλύτερο για τους Κυκλαδίτες που προηγήθηκαν με 7-1 (!) και συντήρησαν άνετα τη διαφορά για να φτάσουν με σερί πόντους του Φράγκου στο 2-1 με 25-15.

Η Λέουβεν έμοιαζε αποσυντονισμένη και ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με έξι πόντους από την αρχή του τέταρτου σετ με τον Στερν να ανεβάζει ρυθμό και τους κεντρικούς Κόστα και Παπαγγελόπουλο να κυριαρχούν σε σέρβις και επίθεση (17-8). Οι Βέλγοι απάντησαν με ένα επιμέρους 0-3, αλλά οι γηπεδούχοι με Κόστα και Παπαγγελόπουλο έκαναν το 3-1 και έστειλαν την αναμέτρηση στο χρυσό σετ.

Εκεί έγιναν όλα τα λάθη μαζεμένα. Οι παίκτες του Έικμανς με όπλο το σέρβις έκαναν το 3-6, ο Φοίνικας μείωσε σε 10-11 με τον Παπαγγελόπουλο και 13-14 με τον Μιχάλοβιτς, αλλά οι Βέλγοι δεν άφησαν το δεύτερο ματς μπολ να πάει χαμένο και με όμορφη πάιπ που οργάνωσε ο πρώην πασαδόρος του ΠΑΟΚ, Ματίας Βάλκιερς, εξασφάλισαν την παρουσία τους στους «16».