23.1 C

Απόδραση στο 94′ και κορυφή για τη Λίβερπουλ, έσπασε το ρόδι η Νιούκαστλ (vid)

Τρίποντο σε νεκρό χρόνο για τη Λίβερπουλ! Οι Κόκκινοι με ήρωα τον Ντιβόκ Οριγκί στις καθυστερήσεις πέρασαν από το «Μολινό» (0-1 τη Γουλβς) και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Τσέλσι ανέβηκαν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ζότα ήταν ο μοιραίος χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για το 0-1, ενώ ο Σα είχε σταματήσει νωρίτερα με εκπληκτικό τρόπο την προσπάθεια του Αλκάνταρα.

Τελικά λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος των καθυστερήσεων, η ανώτερη Λίβερπουλ (67% κατοχή μπάλας και μηδενική απειλή από πλευράς γηπεδούχων) έκανε το 0-1. Ο Σαλάχ από τα δεξιά έδωσε στον Οριγκί που γύρισε ωραία το σώμα του και πλάσαρε τον Ζοσέ Σα για το 0-1.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν – και υπό τις οδηγίες του Έντι Χάου – και μάλιστα απέναντι στην Μπέρνλι με την οποία έχουν κοινούς στόχους. Το γκολ του Κάλουμ Γουίλσον στο 40′ ήταν αρκετό για το τελικό 1-0.

Η Μπράιτον έμεινε ζωντανή απέναντι στη Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» με τον ίδιο τρόπο που το έκανε και στο Λονδίνο απέναντι στη Γουέστ Χαμ: Με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μοπέ που έχει γίνει ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το 1-0 μέχρι το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γάλλος επωφελήθηκε από μια κόντρα και εκτέλεσε για το 1-1. Δίχτυα για τους Αγίους είχε βρει με καταπληκτική εκτέλεση και μετά από προσποίηση στο 29′ ο Μπρόγια.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4/12

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-2 (40′ πεν. Λαντσίνι, 56′ Μπόουεν, 87′ Μαζουακού / 28′ Τιάγκο Σίλβα, 45+2′ Μάουντ)

Γουλβς – Λίβερπουλ 0-1 (90+4′ Οριγκί)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 1-0 (40′ Γουίλσον)

Σαουθάμπτον – Μπράιτον 1-1 (29′ Μπρόγια / 90+8′ Μοπέ)

Γουότφορντ – Μάντσεστερ Σίτι (19:30)