19.7 C

Μπελενένσες: Οι παίκτες της ομάδας ζητούν την επανάληψη του αγώνα με την Μπενφίκα

Το ματς-παρωδία ανάμεσα σε Μπελενένσες και Μπενφίκα ολοκληρώθηκε στο 47ο λεπτό και με το ματς στο 7-0 υπέρ των «Αετών», σε μία βραδιά που αμαυρώθηκε η έννοια του ποδοσφαίρου στην Πορτογαλία.

Ο κορωνοϊός στην κυριολεξία άφησε την Μπελενένσες στο έλεος του διασυρμού ενόψει του αγώνα με τη Μπενφίκα, καθότι οι γηπεδούχοι κατέβηκαν στο ματς με μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους (εκ των οποίων δύο τερματοφύλακες) και βρέθηκαν να χάνουν με 7-0 στο ημίχρονο, σε ένα ματς που προκάλεσε αηδία, κλάματα και πολλαπλές αντιδράσεις.

Κι αν η LIGA NOS ξεκαθάρισε ότι δεν υπήρξε ποτέ αίτημα αναβολής του αγώνα από την πλευρά των γηπεδούχων, οι παίκτες της Μπελενένσες με γραπτή επιστολή τους στην πορτογαλική Λίγκα ζητούν το αυτονόητο. Την επανάληψη του αγώνα, αυτή τη φορά με κανονικές ενδεκάδες και από τις δύο πλευρές.

Το σχετικό αίτημά τους θα εξεταστεί αλλά πολύ δύσκολα θα γίνει αποδεκτό, με την Μπελενένσες λογικά να χάνει το ματς στα χαρτιά.