16.4 C

Kάντιθ – Ατλέτικο 1-4: Ξεμπλόκαρε και έστησε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο

Σε ένα παιχνίδι όπου η Ατλέτικο Μαδρίτης χρειάστηκε 45 λεπτά για να… πάρει μπρος, τα «γκάζια» της την οδήγησαν σε ένα θριαμβευτικό 1-4 κόντρα στην Κάντιθ στην Ανδαλουσία.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στην σημερινή αντίπαλο της, αφού πλέον βρίσκεται δεύτερη και σε απόσταση βολής από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία μόλις ουσιαστική φάση, η οποία προήλθε από τον Λουίς Σουάρεζ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ωστόσο στην έξοδο τους οι Ροχιμπλάνκος μπήκαν… αχόρταγοι και σκόραραν κατά ριπάς, με την αρχή να γίνεται από το κεφάλι του Λεμάρ στο 56′. Το 0-2 προήλθε από τον Γκριεζμάν στο 70′ λεπτό, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κορέα τριπλασίασε τα τέρματα για το κλαμπ του.

Το αυτογκόλ του Όμπλακ δεν ήταν αρκετό για να χαλάσει το «πάρτι» της Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού ο Κούνα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σκόραρε για το τελικό 1-4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/11

Μπιλμπάο – Γρανάδα 2-2 (10′ Ραούλ Γκαρθία, 76′ αυτ. Μαξιμιάνο / 25′ Ματσίς, 34′ Μολίνα)

Σάββατο 27/11

Αλαβές – Θέλτα 1-2 (21′ Χοσελού / 11′ Μίνα, 70 Άσπας)

Βαλένθια – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19′ Σολέρ / 64′ Ίσι)

Μαγιόρκα – Χετάφε 0-0

Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3 (76′ Τσουκουέζε / 48′ Ντε Γιονγκ, 88′ Ντεπάι, 90+4′ πεν. Κουτίνιο)

Κυριακή 28/11

Μπέτις – Λεβάντε 3-1 (54′, 63′, 78′ Χουάνμι / 7′ Μουσταφί)

Εσπανιόλ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (77′ Ερέρα)

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4 (56′ Λεμάρ, 70′ Γκριεζμάν, 76′ Κορέα , 86′ Κούνια / 86′ αυτ. Όμπλακ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη (22:00)