18 C

Μπελενένσες – Μπενφίκα: Το ματς-παρωδία διεκόπη στο 47′ και εξέθεσε απανωτά την πορτογαλική Λίγκα (vid)

Αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο. Ο κορωνοϊός στην κυριολεξία άφησε την Μπελενένσες στο έλεος του διασυρμού ενόψει του αγώνα με τη Μπενφίκα, καθότι οι γηπεδούχοι κατέβηκαν στο ματς με μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους (εκ των οποίων δύο τερματοφύλακες) και βρέθηκαν να χάνουν με 7-0 στο ημίχρονο, σε ένα ματς που προκάλεσε αηδία, κλάματα και πολλαπλές αντιδράσεις.

Αρχικά, να σημειωθεί πως το υγειονομικό πρωτόκολλο της πορτογαλικής λίγκας προβλέψει οι αναμετρήσεις να διεξάγονται κανονικά αν μια ομάδα έχει 7 παίκτες διαθέσιμους και έναν τερματοφύλακα.

Έτσι, το χθεσινό ματς ξεκίνησε κανονικά αλλά εντέλει δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, με τους γηπεδούχους να αποσύρονται τελικά λόγω έλλειψης παικτών στο δεύτερο μέρος κι ενώ το σκορ είχε «γράψει» ήδη 7-0.

Την ίδια στιγμή, μετά τα κλάματα-συμπόνιας και απογοήτευσης του προέδρους της Μπελενένσες ακολούθησε η αντίδραση των οπαδών της Μπενφίκα, που αποχώρησαν μαζικά από το γήπεδο με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποδοκιμάζοντας τους πάντες και δείχνοντας τη συμπαράστασή τους στους 9 μάγκες των γηπεδούχων που αναγκάστηκαν αλλά δεν φοβήθηκαν να τα βάλουν με τα… θηρία της δικής τους ομάδας.

Φυσικά το πρόβλημα εντοπίζεται στη διαχείριση της κατάστασης από τη LIGA NOS που στην προκείμενη περίπτωση έβαλε το δικό της συμφέρον πάνω από τον ανθρώπινο παράγοντα, μετατρέποντας έναν αγώνα-γιορτή του ποδοσφαίρου σε απόλυτη παρωδία…