16.2 C

Βιλερμπάν – Μπαρτσελόνα 60-80: Δεν αφήνει την κορυφή στην Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βιλερμπάν (60-80) και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Euroleague, εκεί όπου συγκατοικούν με τη μισητή τους αντίπαλο Ρεάλ Μαδρίτης, στο 9-2.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και έκλεισε την περίοδο με διαφορά δέκα πόντων (9-29) κυριαρχώντας στο παρκέ. Καθοδηγούμενη από τον επιθετικό οίστρο του Λαπροβίτολα, η Μπάρτσα είδε τους παίκτες του Πάρκερ να επιχειρούν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως κατάφεραν να επιβληθούν και να πάρουν μια πολύτιμη νίκη για τη μάχη της πρώτης τετράδας.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 17-0 και προηγήθηκαν με 24-9, όμως η Βιλερμπάν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στον αγώνα και να πάει στο ημίχρονο όντας τρεις πόντους πίσω (28-31).

Στην επανάληψη οι Καταλανοί πάτησαν το γκάζι και με οδηγό τον Λαπροβίτολα πήραν στο 30′ διαφορά 15 πόντων (47-62) και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε το σκορ και κάπως έτσι έφτασε στο 9-2 και συνέχισε να ηγείται της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 28-31, 47-62, 60-80