18.7 C

ΝΒΑ: Την «πάτησαν» ξανά με το ίδιο νόμισμα οι αφελείς Λέικερς (vid)

Τι κι αν βρέθηκαν με προβάδισμα 19 πόντων στο ημίχρονο, οι Λέικερς κατόρθωσαν -γιατί περί κατορθώματος πρόκειται- να πέσουν ξανά στον ίδιο λάκκο, δεχόμενοι την ανατροπή αυτή τη φορά από τους μαχητικούς Θάντερ, μόλις δύο εβδομάδες μετά την παρόμοια ήττα τους στην Οκλαχόμα.

Οι Θάντερ ήταν πραγματικός… κεραυνός από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, έκαναν τα πάντα σωστά στο γήπεδο και «πάτησαν» πάνω στις χτυπητές αδυναμίες των «Λιμανάνθρωπων» στην άμυνα, αλλά και την ηχηρή απουσία του ΛεΜπρόν.

Με ένα επιμέρους σκορ 22-5 οι εκπληκτικοί Θάντερ άλωσαν το LA με σκορ 107-104 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ, ο οποίος πέτυχε 11 από τους 28 πόντους του στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Για τους ηττημένους, οι Άντονι Ντέιβις με 29, Ράσελ Γουέστμπρουκ με 27 και Καρμέλο Άντονι με 21 πόντους δεν αρκούσαν μέχρι το φινάλε, κάτι που τους οδήγησε στην τέταρτη ήττα τους μετά τα πρώτα 9 παιχνίδια στην regular season.