18.7 C

Χέμπαρ – Ολυμπιακός 3-1: Πληγώθηκε βαριά αλλά δεν «πέθανε» ακόμη

Η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη φετινή σεζόν ήρθε σε ένα σημείο που ναι μεν τον πληγώνει, αλλά έχει την ευκαιρία να διορθώσει την κατάσταση. Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο Πάζαρτζικ με 3-1 από τη Χέμπαρ στην πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις που θα κρίνουν την είσοδο στους ομίλους του CEV Champions League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη καλείται την επόμενη Τετάρτη (10/11, 19:00) στο «Μ. Μερκούρη» να διορθώσει την κατάσταση μπροστά στον κόσμο της αν και το έργο θα είναι δύσκολο αφού χρειάζεται καθαρό τρίποντο (νίκη με 3-0 ή 3-1) και να πάρει και το χρυσό σετ ώστε να μπει στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει ανάλογη ανατροπή απέναντι σε ομάδα από τη Βουλγαρία πάντως στους «8» του CEV Cup πριν από μια διετία. Τότε είχε κερδίσει την Μπουργκάς με καθαρό σκορ στο Ρέντη και είχε κατακτήσει και το χρυσό σετ, έχοντας στο ρόστερ του τον ακραίο που τον πλήγωσε σήμερα: Τον Τοντόρ Αλεξίεφ.

Ο 38χρονος Βούλγαρος ακραίος πήρε πολλές κρίσιμες επιθέσεις και τιμώρησε τα λάθη των φιλοξενούμενων. Με δική του επίθεση έγινε το 11-7 στο πρώτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά έφερε το σετ εκεί που ήθελε με τον Πέριτς (18-18). Ωστόσο, μια άουτ επίθεση του Σέρβου και η επίθεση του Αλεξίεφ έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους – παρότι δεν πήραν το πρώτο σετ μπολ – να κάνουν το 1-0 με το λάθος του Μιγιαΐλοβιτς (26-24).

Η εικόνα των Ερυθρολεύκων στο δεύτερο σετ ήταν καλή μέχρι το 12-12 που οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Παρά το τάιμ άουτ, οι Βούλγαροι κράτησαν το μομέντουμ και αξιοποίησαν τα λάθη για να κάνουν πολύ εύκολα τα 2-0 στα σετ με 25-18.

Ο Καζάζης άλλαξε πράγματα κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ και έβαλε τον Τζιάβρα αντί του Ζήση και τον Χαραλαμπίδη στο πλευρό του Παγένκ. Η υποδοχή και η άμυνα βελτιώθηκαν αισθητά στο τρίτο, ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στους τρεις (10-13) και με τον Παγένκ να παίρνει περισσότερες επιθέσεις και τον Μιγιαΐλοβιτς να φορτσάρει μείωσε σε 2-1 (20-25).

Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη αφού τα λάθη τα… κουβάλησε και στο τέταρτο σετ. Ο Κάρτεφ πήγε στο σέρβις και βραχυκύκλωσε την ερυθρόλευκη υποδοχή (13-9) με τον Γκούντερ με μπλοκ στον Ανδρεάδη να ανοίγει κι άλλο τη διαφορά (18-13). Ο Κασαμπαλής στο τελευταίο κομμάτι του σετ έδωσε ενέργεια στο μπλοκ και με τον Έγκλεσκαλνς στο σέρβις ο Ολυμπιακός διεκδίκησε τις ευκαιρίες του ισοφαρίζοντας σε 23-23 από το 23-18. Ο Λετονός έχασε το σέρβις, ο εκπληκτικός Μασάρι πήρε την επίθεση και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (26-24, 25-18, 20-25, 25-23)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 12 (8/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (3 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ – 61% υπ., 39% αρ.), Έγκλεσκαλνς 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη 1 (1 μπλοκ), Πέριτς 19 (15/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ – 39% υπ., 33% αρ.) / Ζήσης (λ. – 36% υπ., 36% αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Ανδρεάδης, Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ.- 43%υπ.-29%αρ.)

ΧΕΜΠΑΡ (Πλάτσι): Μασάρι 12 (12/23 επ. – 53% υπ., 41% άριστες), Στάνεφ 1 (1/2 επ.), Γιοσίφοφ 11 (6/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (15/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ – 26% υπ., 16% άριστες), Γκάντερ 15 (13/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ. 70% υπ., 55% άριστες), Γκιοργκίεφ 2, Νέντσεφ, Σιμεόνοφ, Σεκερντζίεφ