18 C

Μπολόνια – Κάλιαρι 2-0: Επιστροφή στις νίκες και βαθμολογική ανάσα για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς

Η Μπολόνια ήταν συγκεντρωμένη και έκανε αυτό που πρέπει απέναντι στην ουραγό Κάλιαρι, που με 6 βαθμούς μετά από 11 αγωνιστικές βλέπει τη Serie B να πλησιάζει επικίνδυνα αν δεν αλλάξει κάτι τραγικά στη συνέχεια.

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έπαιξε όσο έπρεπε απέναντι στην Κάλιαρι, αγχώθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά απλοποίησε τα πράγματα στο δεύτερο χάρη στα τέρματα των Ντε Σιλβέστρι (49′) και Αρναούτοβιτς στις καθυστερήσεις. Ενδιάμεσα η Κάλιαρι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της δίκαιης αποβολής του Κάσερες με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από σύρραξη διαρκείας των παικτών των δύο ομάδων μπροστά από την εστία των γηπεδούχων.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 4 έχοντας πλέον 15 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Μπάμπη Λυκογιάννη έμειναν στους 6 με απολογισμό 12-24 γκολ κατά!