17.6 C

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1: Ο Μουνιαΐν προκάλεσε έμφραγμα στο 91′

Τα ντέρμπι στη Χώρα των Βάσκων είναι πάντα αμφίρροπα παρότι τα τελευταία χρόνια η πλάστιγγα δείχνει να γέρνει προς την πλευρά του Σαν Σεμπαστιάν και της πρωτοπόρου φέτος Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Από τη θεωρία στην πράξη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και αυτό πιστοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής (31/10) όπου η Αθλέτικ Μπιλμπάο με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκοψε τη φόρα της ομάδας του Ιμανόλ Αλγουαθίλ.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη μέχρι το 58′ όταν ο Ινίγο Μαρτίνεθ (ο οποίος αποβλήθηκε στο 84′) υπέπεσε σε πέναλτι και ο Ισάκ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0.

Ωστόσο με δέκα παίκτες η Μπιλμπάο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 91′. Ο Μουνιαΐν αιφνιδίασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Ρεμίρο που έκανε κακή εκτίμηση και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που διατήρησε μεν τη Σοσιεδάδ στην κορυφή, αλλά στο +1 από Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη που έχουν παιχνίδι λιγότερο.