18.7 C

Ούνικς – Ρεάλ 65-58: Βορόντσεβιτς και Χεζόνια «στραγγάλισαν» τους Μαδριλένους!

Η Ούνικς κράτησε τη Ρεάλ στους 58 πόντους και έστειλε τον Ολυμπιακό στη 3η θέση της Euroleague - Εξαιρετική εμφάνιση από Βοροντσέβιτς και Χεζόνια, απελπιστικά μόνος σε άμυνα και επίθεση ο ασταμάτητος Ταβάρες

Η τρίτη νίκη αποτελεί… θρίαμβο! Η Ούνικς «εκτέλεσε» τη Ρεάλ στο Καζάν κρατώντας τη στους 58 πόντους (65-58) και την οδήγησε στη δεύτερη ήττα της (η πρώτη ήταν απέναντι στον Ολυμπιακό) συμβάλλοντας έτσι στο να βρεθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με πιεστική άμυνα από τα πρώτα λεπτά και οδηγώντας τη Ρεάλ σε συνεχόμενα λάθη, η Ούνικς βρέθηκε μπροστά με χαρακτηριστική άνεση – και ενώ τόσο εκείνη όσο και οι Μαδριλένοι κυμάνθηκαν περίπου στο 20% στο τρίποντο – ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Σπίσου μοίραζε τις ασίστ (έκλεισε το ματς με 9) με ευκολία.

Η διαφορά έφτασε στους 6 με τον Λορέντσο Μπράουν (35-29) με τη Ρεάλ να μειώνει στον πόντο χάρη στους Χάνγκα και Γιουλ (35-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο προσπέρασε με Κοζέρ και Ταβάρες (40-46) αλλά κι αυτό ήταν προσωρινό.

Και αυτό το λέμε γιατί στα τελευταία δέκα λεπτά βρήκε μόλις επτά πόντους, με τον Ερτέλ να είναι ο μοιραίος με δύο πολύ σοβαρά λάθη. Ο Αμπάλδε έκανε το 55-8 με τρίποντο και μετά… σιγή. Βορόντσεβιτς και Μπράουν στον αιφνιδιασμό έκαναν το 63-58 και ο Κάνααν με δύο βολές έδωσε τη μεγάλη νίκη στην Ούνικς του Περάσοβιτς που είχε κορυφαίους τους Χεζόνια και Βορόντσεβιτς με 13 πόντους έκαστος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Μπισάνγκ – Σέμες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 7 (9 ασίστ), Μπράουν Τζ. 6 (5 κλεψίματα), Κάνααν 9, Μπράουν Λ. 9 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 13 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουζίσκι, Τζεκίρι 6 (10 ριμπάουντ), Μέιγιο 2, Βοροντσέβιτς 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ (3 ριμπάουντ), Νούνιεζ 2, Ερτέλ (6 ασίστ), Φερνάντεθ, Αμπάλδε 10 (2), Χάνγκα 4, Πουαριέ 5 (8 ριμπάουντ), Ταβάρες 15 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 13 (5/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 4.