19.7 C

Ζοκ – Ολυμπιακός 3-2: Ήττα στις λεπτομέρειες, η πρόκριση θα κριθεί στο Ρέντη

Οι Ερυθρόλευκες εμφάνισαν δύο πρόσωπα στη Σερβία αλλά σε μια εβδομάδα στο γήπεδο τους έχουν την ευκαιρία με καθαρή νίκη να πάρουν την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στη Σερβία ο Ολυμπιακός, ωστόσο κρατά τη μοίρα στα δικά του χέρια.

Οι Ερυθρόλευκες ηττήθηκαν με 3-2 από τη Ζοκ και σε μια εβδομάδα στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη (4/11, 16:30) θα πρέπει να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 για να βρεθούν στη φάση των ομίλων του CEV Champions League ή να πάρουν τη νίκη με 3-2 και να κερδίσουν και το χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ υπήρχε μόνο η ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο. Με «ζεστή» την Εμμανουηλίδου και τη Σάλας να κυριαρχεί επιθετικά, ο Ολυμπιακός γρήγορα έκανε το προβάδισμα τριών πόντων (2-5) double score (8-16) και με χαρακτηριστική ευκολία και επίθεση της Κουβανής ακραίας έκανε το 0-1 στα σετ (16-25).

Η Ζοκ «μεταμορφώθηκε» στη διακοπή και παρουσίασε εντελώς άλλη εικόνα επιθετικά και να καταφέρνει να κάνει το 1-1 στα σετ (έστω και στις λεπτομέρειες αφού οι φιλοξενούμενες μείωσαν) ενώ με την ψυχολογία στα ύψη έφτασαν και στο 2-1 με ανατροπή (25-19).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά το γκάζι όπως έκανε στο πρώτο σετ και με καθαρό προβάδισμα πέντε πόντων για το 1-6 (βοήθησαν τα φοβερά σέρβις της Χίπε) το οποίο διατήρησε εύκολα και ισοφάρισε σε 2-2 με τον άσο της Κόστα.

Η μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ, όπου οι αθλήτριες του Κουτίνιο ξεκίνησαν με ένα σερί 0-3, ωστόσο η Ζοκ απάντησε μετά το τάιμ άουτ και πήρε εκείνη προβάδισμα τριών πόντων με πάιπ της Ραΐκοβιτς (8-5).

Ο Ολυμπιακός με τη Σάλας και την Κόστα μείωσε στον πόντο, όμως η Ζοκ είχε δύο ματς πόιντ (12-14). Η Κουβανή έσβησε το πρώτο, αλλά οι Σέρβες αξιοποίησαν το δεύτερο και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (16-25, 25-23, 25-19, 18-25, 15-13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κουτίνιο): Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. – 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.

ΖΟK (Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. – 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες).