17 C

Μπολόνια – Μίλαν 2-4: Έπαιξε με δύο παίκτες παραπάνω και κέρδισε με την ψυχή στο στόμα (vid)

Έστω και με ένα ματς περισσότερο η Μίλαν εξακολουθεί να επιβεβαιώνει πως στη Serie A είναι μια εντελώς διαφορετική εικόνα συγκριτικά με εκείνη που παρουσιάζεται μεσοβδόμαδα στο Champions League.

Οι Ροσονέρι πέρασαν και από την Μπολόνια με 4-2 εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με εννέα παίκτες από το 57′. Το σκορ – με τη βοήθεια της τύχης – άνοιξε ο Λεάο στο 16′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή στον Σουμαορό για να δώσει την ευκαιρία στον Καλάμπρια στο 35′ να πετύχει το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου για τους Ροσονέρι.

Η κατάσταση έγινε πιο περίπλοκη με την έναρξη του δευτέρου μέρους παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο.

Ο Ιμπραΐμοβιτς στο 49′ και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο φορμαρισμένος Μουσά Μπάροου με υπέροχο πλασέ ισοφάρισε προσωρινά.

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς υποχρεώθηκε να παίξει με εννέα από το 57′ όταν ο Σοριάνο με εγκληματικό μαρκάρισμα παραλίγο να τραυματίσει σοβαρά τον Μπαλό-Τουρέ. Ο Πιόλι που είχε και τον Ζιρού διαθέσιμο είδε την ομάδα του να ασκεί πίεση και στο 84′ ο Μπενασέρ έκανε το 2-3 για να έρθει ο Ιμπραΐμοβιτς στο φινάλε και να διαμορφώσει το τελικό 2-4 που έφερε τη Μίλαν στη 2η θέση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/10

Τορίνο – Τζένοα 3-2 (14’ Σανάμπρια, 31’ Πομπέγκα, 77΄Μπρεκάλο / 69’ Ντέστρο, 81’ Καϊσέδο)

Σαμπντόρια – Σπέτσια 2-1 (15’ αυτ. Γκιάσι, 36’ Καντρέβα / 90’+5′ Βέρντε)

Σάββατο 23/10

Σαλερνιτάνα – Έμπολι 2-4 (48′ Ρανιέρι, 55′ αυτ. Ισμαϊλί / 2′, 45′ Πιναμόντι, 11′ Κουτρόνε, 13′ αυτ. Στράντμπεργκ)

Σασουόλο – Βενέτσια 3-1 (37′ Μπεράρντι, 50′ αυτ. Ανρί, 66′ Φρατέσι / 32′ Οκερέκε)

Μπολόνια – Μίλαν 2-4 (49′ αυτ. Ιμπραΐμοβιτς, 52′ Μπάροου / 16′ Λεάο, 35′ Καλάμπρια, 84′ Μπενασέρ, 90′ Ιμπραΐμοβιτς)