15.6 C

Νάπολι – Τορίνο 1-0: Ο Όσιμεν έδωσε τη λύση για το 8/8 της ομάδας του Σπαλέτι

Η Νάπολι για 81 λεπτά φλέρταρε με την πρώτη της γκέλα στη Serie A, σε ένα ματς που θα μπορούσε να έχει σκοράρει αλλά για διαφορετικούς λόγους δεν το κατάφερε.

Η Τορίνο της έβαλε δύσκολα ωστόσο ο Βίκτορ Όσιμεν ήταν εκεί όπως πάντα για να δώσει τη λύση και να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο Νιγηριανός επιθετικός στο 81ο λεπτό με πολύ ωραία κεφαλιά σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που συνολικά έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η Νάπολι – συνεχίζει πρωτοπόρος με 8/8 – έχασε πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Ινσίνιε ενώ είδε το γκολ του Ντι Λορέντσο να ακυρώνεται μέσω VAR ως οφσάιντ στο 57′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο / 39’ Σίμι)

Λάτσιο – Ίντερ 3-1 (67’ πέν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90’+1’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 12’ πεν. Πέρισιτς)

Μίλαν – Βερόνα 3-2 (59′ Ζιρού, 76′ πεν. Κεσί, 78′ αυτ. Γκούντερ / 7′ Καπράρι, 24′ πεν. Μπάρακ)

Κυριακή 17/10

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1 (4′, 90+4′ Ζοάο Πέντρο, 74′ Κάσερες / 82′ Θρόσμπι)

Τζένοα – Σασουόλο 2-2 (27′ Ντέστρο, 90′ Βάσκες / 17′, 20′ Σκαμάκα)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1 (83′ Μπέτο / 67′ Μπάροου)

Έμπολι – Αταλάντα 1-4 (30′ Ντι Φραντσέσκο / 11′, 26′ Ίλιτσιτς, 49′ αυτ. Βίτι, 89′ Σαπάτα)

Νάπολι – Τορίνο 1-0 (81′ Όσιμεν)

Γιουβέντους – Ρόμα (21:45)