19.9 C

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-3: Εκρηκτική πρεμιέρα με απίστευτη εμφάνιση του Πέριτς!

Ο Σέρβος ακραίος είχε 18 πόντους σε τρία σετ και οι Ερυθρόλευκοι μέσα σε 79' σφράγισαν το τρίποντο στην 1η αγωνιστική της Volley League στο Ηράκλειο

Ο δρόμος του Ολυμπιακού προς το 31ο πρωτάθλημα ξεκίνησε με σούπερ εμφάνιση και άνετη νίκη στο Ηράκλειο (0-3) κόντρα στον ΟΦΗ στην πρεμιέρα της Volley League.

Οι Ερυθρόλευκοι του Δημήτρη Καζάζη με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο πρώτο σετ, δεν άφησαν στους Κρητικούς το παραμικρό περιθώριο να πιστέψουν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

O ΟΦΗ πίεσε στην επίθεση με τον Ντιγουίζ στο πρώτο σετ (11-12) όμως ο Ολυμπιακός με τα σέρβις του Έγκλεσκαλνς πάτησε γκάζι και άνοιξε τη διαφορά στους τρεις πόντους για να κάνει το 0-1 με άσο ο Πέριτς.

Το προβάδισμα τριών πόντων δημιουργήθηκε από νωρίς στο δεύτερο σετ με τον Έγκλεσκανς, ο οποίος έβλεπε τον Πέριτς να φορτσάρει και να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για να κλείσει ξανά το σετ με 16-25. Πριν τον τελευταίο πόντο, ο βασικός πασαδόρος του ΟΦΗ, Φερνάντο Αρπάχου, αποχώρησε τραυματίας και παραχώρησε τη θέση του στον νεαρό Α. Στεφανίδη.

Οι Κρητικοί έπαιξαν χωρίς άγχος στο τρίτο σετ και το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 9-9. Ο Πέριτς ανέλαβε εκ νέου δράση για να κάνει το 10-15, με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο με μπλοκ και το λάθος του Ντιγουίζ να διαμορφώνεται το τελικό 0-3 στα σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (19-25, 16-25, 15-25)

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Ντεβίς 8π. (8/34επ.), Αρπάγιου, Κότο 6 (6/15επ., 46%υπ., 25%αρ.), Βαϊόπουλος 2 (2 μπλοκ), Τσέλιος 5 (3/5επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βάργκας 7 (7/16επ., 47%υπ., 47%αρ.) / Δαρίδης (λ. – 70%υπ., 45%αρ.), Στεφανίδης, Κάλας, Τσουγκαράκης, Σαλταφερίδης 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Πάγιενικ 8π. (7/8επ., 1 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαΐλοβιτς 12 (10/18, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 33%αρ.), Εγκλεσκαλνς 9 (8/16επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 6 (4/72επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 18 (16/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 41%αρ.) / Ζήσης (λ. – 100%υπ., 60%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης 1 (1/1επ.), Παπαδόπουλος Ηρ. 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης.