17.7 C

Το μήνυμα του Φαν’τ Σιπ μετά την ήττα στη Σόλνα: «Η εμφάνιση δεν αντικατοπτρίζει πάντα το αποτέλεσμα»

Η Εθνική ηττήθηκε με 2-0 από τη Σουηδία στο ματς που είχε χαρακτήρα «τελικού» για την πρόκριση στα μπαράζ του Μουντιάλ και είδε άλλη μία μεγάλη διοργάνωση να απομακρύνεται, 7 χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ελλάδα έκανε με διαφορά το καλύτερο της ημίχρονο στη διοργάνωση στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα στην «Friends Arena», ωστόσο είδε τα δοκάρια να της στερούν τη χαρά ενός τέρματος, με αποτέλεσμα οι Σουηδοί να εκμεταλλευτούν τα δώρα της γαλανόλευκης άμυνας στο δεύτερο μέρος και να πάρουν μία νίκη-χρυσάφι ενόψει της συνέχειας.

Στα μάτια του ομοσπονδιακού τεχνικού, Τζον Φαν’τ Σιπ, η χθεσινή καλή εμφάνιση της Εθνικής δεν αντικατοπτρίστηκε στο τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, που μας φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση σε ό,τι έχει να κάνει με την κατάληψη της δεύτερης θέσης.