17.6 C

Bundesliga: Μεγάλο διπλό της Γκλάντμπαχ απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ

Μεγάλη νίκη πήρε η Γκλάντμπαχ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 1-3 και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις της μετά τη νίκη κόντρα στη Ντόρτμουντ την προηγούμενη εβδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν την ομάδα του Φαν Μπόμελ, αφού προηγήθηκαν με 0-2 μόλις στο 7ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι παρότι μείωσαν στο 25’ με το γκολ του Βάλντσμιντ δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.  Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Γκλάντμπαχ έκανε 3 τα τέρματα της με το γκολ του Σκάλι που σφράγισε το θρίαμβο.

Στις νίκες επέστρεψε η Ντόρτμουντ που παρά την απουσία του Έρλινγκ Χάαλαντ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ και επικράτησε με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Γκερέιρο με πέναλτι στο 10ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει ο Ζεκίρι στο 35’.

Στο 51΄ο Μπραντ έκανε το 2-1 σκορ που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Οι Βεστφαλοί λοιπόν βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση ένα βαθμό πίσω από τη Μπάγερν Μονάχου.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και η Στουτγκάρδη απέναντι στη Χόφενχαιμ με 3-1 και τον Μαυροπάνο να σκοράρει ένα απίθανο γκολ, ενώ νικηφόρα με 1-2 πέρασε και η Φράιμπουργκ από το Βερολίνο η οποία υπέταξε τη Χέρτα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/10

Κολωνία – Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (50΄ Άντερσον, 55΄,89΄ Σκίρι / 7΄ Μεγερφόφερ)

Σάββατο 2/10

Nτόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 2-1 (10′ πεν. Γκερέιρο, 51′ Μπραντ / 35′ Ζεκίρι)

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-3 (25′ Βάλντσμιντ, 5′ Εμπολό, 7′ Χόφμαν, 90+5′ Σκάλι)

Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 3-1 (18′ Κεμπφ, 60′ Μαυροπάνος, 81′ Μάσιμο / 84′ Λάρσεν)

Χέρτα Βερολίνου – Φράιμπουργκ 1-2 (70′ Πιόντεκ / 17′ Λίνχαρτ, 78′ Πέτερσεν)

Λειψία – Μπόχουμ (19:30)