15.7 C

Ούνικς Καζάν – Ζενίτ 69-70: Αγχωτικό διπλό δια χειρός Μπάρον

Τεράστια νίκη πήρε η Ζενίτ στην έδρα της Ούνικς με 69-70 για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι φιλοξενούμενοι αν και βίωσαν ένα μικρό σοκ στην αρχή του αγώνα με το ξέσπασμα του Μάριο Χεζόνια, στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Ο αγώνας κυλούσε πόντο πόντο, αφού οι συνεχόμενες διακοπές δεν άφηναν τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 33-33.

Στην επανάληψη η Ζενίτ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπάρον κατάφερε να πάρει μία μεγάλη διαφορά και παρότι στο τέλος τα χρειάστηκε δεν πλήρωσε τη νωχελικότητα της.

Στο τελευταίο λεπτό η Ούνικς έκανε ένα μεγάλο σερί το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70