20.5 C

Μίλαν – Λάτσιο 2-0: Κορυφή με 3/3 οι Ροσονέρι, ο Ζλάταν επέστρεψε και βρήκε δίχτυα! (vid)

Επιστροφή στη δράση για τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, επιστροφή και στα γκολ. Νίκησε η Μίλαν τη Λάτσιο στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Serie A με 2-0 και έκανε το 3/3 πιάνοντας στην κορυφή τη Νάπολι και αναμένοντας του τι θα κάνει η Ρόμα.

Χωρίς τον Ζιρού που μόλις ανάρρωσε από κορωνοϊό και με τον Ρέμπιτς στην κορυφή, η Μίλαν προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μετά από μια καταπληκτική συνεργασία του Λεάο – που έφυγε κάθετα στον χώρο – με τον Κροάτη που του έδωσε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Πορτογάλος έκανε το 1-0.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και κατόπιν εξέτασης του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χτύπημα του Ιμόμπιλε στον Κεσί στην προσπάθεια του να βρει την μπάλα. Ο μέσος της Μίλαν ανέλαβε την εκτέλεση αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή ήταν αδύναμη.

Παρά ταύτα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να τελειώνει ιδανικά τη φάση στο γύρισμα του Ρέμπιτς στο 67′, με τον Κροάτη μάλιστα να μοιράζει τη δεύτερη ασίστ του στην αναμέτρηση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/9

Έμπολι – Βενέτσια 1-2 (89’ πεν. Μπαϊράμι / 13’ Ανρί, 68’ Οκερέκε)

Νάπολι – Γιουβέντους 2-1 (57′ Πολιτάνο, 85′ Κουλιμπαλί / 10′ Μοράτα)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 1-2 (65′ πεν. Σαπάτα / 33′ πεν., 49′ πεν. Βλάχοβιτς)

Κυριακή 12/9

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-2 (33′ Γιοσίντα, 47′ Αουτζέλο / 18′ Ντι Μάρκο, 44′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κάλιαρι – Τζένοα 2-3 (16′ πεν. Ζοάο Πέδρο, 56′ Τσεπιτέλι / 59′ Ντέστρο, 69′, 78′ Φαρές)

Σπέτσια – Ουντινέζε 0-1 (89′ Σάμαρτζιτς)

Τορίνο – Σαλερνιτάνα 4-0 (45′ Σανάμπρια, 65′ Μπρέμερ, 87′ Πόμπεγκα, 90+1′ Λούκιτς)

Μίλαν – Λάτσιο 2-0 (45′ Λεάο, 67′ Ιμπραΐμοβιτς)

Ρόμα – Σασουόλο (21:45)