19.3 C

Serie A: Τεσσάρες για Μίλαν, Ρόμα και η κορυφή χωράει… πέντε! (vid)

Αγκαλιά με Λάτσιο, Ίντερ και Νάπολι στην πρώτη θέση θα περάσουν το διάστημα της διακοπής η Μίλαν και η Ρόμα που έκαναν το 2/2 επικρατώντας με 4-1 της Κάλιαρι και 4-0 της Σαλερνιτάνα αντίστοιχα.

Η Μίλαν είχε ένα καυτό πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου τελικά κρίθηκαν όλα. Ο Τονάλι πέτυχε το παρθενικό του τέρμα και άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Ντεϊόλα – που είχε ακουστεί για τον ΠΑΟΚ και πρόσφατα ανανέωσε για τα επόμενα χρόνια – ισοφάρισε στο 15′ αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Λεάο επανέφερε την τάξη πριν ακολουθήσει το show του Ολιβιέ Ζιρού με δύο γκολ (ένα με καταπληκτική κεφαλιά και ένα με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι) σε διάστημα 20′.

Ο Γάλλος πέτυχε δύο τέρματα για πρώτη φορά σε πρωτάθλημα μετά από το 2018 όταν με τη φανέλα της Τσέλσι είχε σκοράρει δις απέναντι στη Σαουθάμπτον.

Η ομάδα της Σαρδηνίας είχε παθητικό ρόλο και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να περνά στο ματς στο 75ο λεπτό.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο εκτός έδρας απέναντι στη Σαλερνιτάνα. Οι νεοφώτιστοι κράτησαν στα πρώτα 45′ αλλά δεν το κατάφεραν και στο δεύτερο μέρος όταν ο Πελεγκρίνι έγραψε το 0-1 και ακολούθησαν τα γκολ των Βερετού και Έιμπραχαμ. Ο Ιταλός χαφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/8

Ουντινέζε – Βενέτσια 3-0 (29′ Πουσέτο, 70′ Ντεουλοφέου, 90+3′ Μολίνα)

Βερόνα – Ίντερ 1-3 (15′ Ίλιτς / 47′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 83′, 90+4′ Χοακίν Κορέα)

Σάββατο 28/8

Αταλάντα – Μπολόνια 0-0

Λάτσιο – Σπέτσια 6-1 (5′, 15, 45+2′ Ιμόμπιλε 47′ Φελίπε Άντερσον, 70′ Χισάι, 85′ Λουίς Αλμπέρτο / 4′ Βέρντε)

Φιορεντίνα – Τορίνο 2-1 (41′ Νικολάς Γκονσάλες, 70′ Βλάχοβιτς / 89′ Βέρντι)

Γιουβέντους – Έμπολι 0-1 (21′ Μανκούζο)