21.2 C

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα, «χάλκινος» ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο

Νέα σημαντική στιγμή για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο! Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στους προηγούμενους Παραολυμπιακούς Αγώνες, το 2016, στο Ρίο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ. και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165 κιλά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174 κιλά, ενώ το ασημένιο ο Γάλλος Μπουρλόν με 165 κιλά.

Ο Μπακοχρήστος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 157, τα 163 και τα 165 κιλά, ενώ η τρίτη προσπάθεια ήταν και η καθοριστική, καθώς τού χάρισε το μετάλλιο. Πάντως, ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95 αντί 53.10) και φόρεσε τελικά εκείνος το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος…