20.5 C

Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: Ο Μπενζεμά δεν αστειεύεται ούτε φέτος!

Σε ένα απολαυστικό δεύτερο ημίχρονο με πέντε γκολ, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Αλαβές, επικρατώντας με το ευρύ 4-1 για την 1η αγωνιστική της La Liga. Ο Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε δύο γκολ και από ένα οι Νάτσο και Βινίσιους. Για τους γηπεδούχους είχε μειώσει σε 3-1 ο Χοσέλου με πέναλτι.

Έτσι, η δεύτερη θητεία του Κάρλο Αντσελότι στην τεχνική ηγεσία της Ρεάλ άρχισε με νίκη! Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μέσα σε διάστημα 14 λεπτών, σκοράροντας τρεις φορές.

Ο Καρίμ Μπενζεμά συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη σεζόν (σ.σ.: 23 γκολ σε 34 αγώνες στο Πρωτάθλημα) και βρήκε δίχτυα στο 48′ και το 62′, ενώ ενδιάμεσα ο Νάτσο είχε κάνει το 2-0.

Η Αλαβές μείωσε σε 3-1 με πέναλτι του Χοσέλου στο 65′, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την πρεμιέρα της La Liga. Έτσι, ο Βινίσιους έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ενός «χορταστικού» δεύτερου μέρους.

Στο άλλο βραδινό ματς, Οσασούνα και Εσπανιόλ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην Παμπλόνα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη La Liga:

Παρασκευή (13/8):

Βαλένθια – Χετάφε 1-0 (11′ πέν. Σολέρ)

Σάββατο (14/8):

Κάντιθ – Λεβάντε 1-1 (90’+7′ Εσπίνο – 39′ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Μπέτις 1-1 (25′ Ολίβαν – 59′ Χουάνμι)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (65′ πέν. Χοσέλου – 48′, 62′ Μπενζεμά, 56′ Νάτσο, 90’+2′ Βινίσιους)

Οσασούνα – Εσπανιόλ 0-0