16.7 C

ΑΕΚ – Λαμία 1-0: Φιλική νίκη με Σάκχοφ

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τη Λαμία στο Ολυμπιακό Στάδιο σε αγώνα προπονητικού χαρακτήρα κεκλεισμένων των θυρών. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σάκχοφ στο 68′.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε την ευκαιρία να παρατάξει για πρώτη φορά όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, σε άμυνα και μεσαία γραμμή, μένοντας ικανοποιημένος κυρίως για την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ με το σουτ του Γκαρσία στο 2’, το οποίο μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Στο 50′ ο γκολκίπερ της Λαμίας αντέδρασε υποδειγματικά σε εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ενώ στο 53′ η ΑΕΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της όταν από γύρισμα του Γκαρσία ο Αλμπάνης από πολύ πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Τη λύση για την ΑΕΚ έδωσε στο 68′ ο Σάκχοφ, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, μετά από ωραία ασίστ του Ανσαριφάρντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
2′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή στα χέρια του Σαράνοφ.
24′ Διαγώνιο σουτ του Μανουσάκη έφυγε λίγο άουτ.
42′ σουτ του Ρόμανιτς μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.
45′ Λήξη ημιχρόνου, ΑΕΚ-Λαμία 0-0.
46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
50′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς απέκρουσε ο Σαράνοφ.
53′ Σουτ του Αλμπάνη άουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Γκαρσία από τα δεξιά.
56′ Σουτ του Μανουσάκη μέσα από την περιοχή φεύγει άουτ.
68′ Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σιμάνσκι βρήκε τον Ανσαριφάρντ έξω από την περιοχή και αυτός πάσαρε δεξιά στον Σάκχοφ που με πλασέ έκανε το 1-0.
Λήξη αγώνα, ΑΕΚ-Λαμία 1-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν (77′ Σβάρνας), Βράνιες (84′ Μήτογλου), Τζαβέλλας (84′ Λάτσι), Χατζισαφί (77′ Μιτάι), Σιμάνσκι (87′ Ραντόνια), Λε Ταλέκ (64′ Σάκχοφ), Γκαρσία (77′ Σαμπανάτζοβιτς), Τάνκοβιτς (87′ Ρουκουνάκης), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Βύντρα, Ορτέγκα, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Γκέντζογλου, Τσαλδάρης, Νούνιες, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Μανουσάκης. Αγωνίστηκαν και οι Ελευθεριάδης, Μανούσος, Τιρόνε, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τσούκαλος, Τρούμπουλος.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος
Βοηθοί: Γιώργος Αραβίδης, Χρήστος Μητροφάνης
4ος διαιτητής: Χάρης Τσουκαλάς