16.8 C

Ανοιχτή θάλασσα: Πέμπτος στην Οχρίδα ο Κυνηγάκης

Την 5η θέση κατέλαβε ο Άλκης Κυνηγάκης στον πρώτο αγώνα (Leg 1) 10 χιλιομέτρων της φετινής σειράς του Κυπέλλου μαραθώνιας κολύμβησης της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (LEN Open Water Swimming Cup), που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (14/8) στην Οχρίδα.

Στον αγώνα μετείχαν τελικά 12 κολυμβητές, από τους 17 που είχαν δηλώσει συμμετοχή και ο Έλληνας πρωταθλητής, 5ος Ολυμπιονίκης του Τόκιο, έκανε καλή κούρσα, κατάφερε να κρατηθεί από την αρχή μέχρι το τέλος στο γκρουπ των πρωτοπόρων, αλλά τελικά τερμάτισε 5ος, σε 2ώρ:11.09.0, λίγα δευτερόλεπτα πίσω από τα μετάλλια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ με 2ώρ.:10.55.6, το ασημένιο πήρε ο Ιταλός Ντάριο Βεράνι (2ώρ.10.56.7) και το χάλκινο ο Γερμανός Νίκλας Φραχ (2ώρ:11.00.4). Τέταρτος ήταν ο Ιταλός Φάμπιο Νταλού (2:11:07.0).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του τελικού, πατώντας ΕΔΩ.