16.2 C

Μονπελιέ – Μαρσέιγ 2-3: Τρομερή ανατροπή με υπογραφή του εκπληκτικού Παγιέ!

Εκρηκτική στην πρεμιέρα της Ligue 1 εμφανίστηκε η Μαρσέιγ που επιβλήθηκε με 3-2 και μάλιστα με τεράστια ανατροπή εκτός έδρας της Μονπελιέ.

Οι Φωκαείς πανηγύρισαν το τρίποντο και έγιναν η τέταρτη ομάδα που κέρδισε στην 1η αγωνιστική μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν, την Ανζέ και τη νεοφώτιστη Κλερμόν!

Η Μονπελιέ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ στο ημίωρο με το αυτογκόλ του Λουάν Πέρες, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαμπόρντ πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα με σουτ με πολλά φάλτσα που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Μανταντά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη και με ηγέτη τον Παγιέ έφτασαν στην ανατροπή. Πρώτα στο 68′ ο Ουντέρ με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2 και στη συνέχεια ο ηγέτης της ομάδας του Χόρχε Σαμπάολι ανέλαβε δράση.

Στο 75′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2 και πέντε λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε με ωραίο σουτ τη φανταστική κούρσα του από τα αριστερά για το τελικό 2-3.

Η αναμέτρηση διεκόπη για μερικά λεπτά πριν τη λήξη – και συγκεκριμένα στο 89′ – όταν οπαδοί της Μονπελιέ παρά τις προειδοποιήσεις πέταξαν μπουκάλια για δεύτερη φορά στο γήπεδο. Ο διαιτητής πήγε στα αποδυτήρια και επέστρεψε μετά από ώρα για να παιχτούν τα εναπομείναντα 7′ με τις καθυστερήσεις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/8

Μονακό – Ναντ 1-1 (14′ Ζέλσον Μάρτινς / 42′ Καστελέτο)

Σάββατο 7/8

Λιόν – Μπρεστ 1-1 (62′ Σλιμανί / 43′ Κάρντονα)

Τρουά – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (9′ Ελ Χαζάμ / 19′ Χακίμι, 21′ Ικάρντι)

Κυριακή 8/8

Ρεν – Λανς 1-1 (15′ Σουλεμάνα / 19′ Φοφανά)

Μπορντό – Κλερμόν 0-2 (82′ Μπαγιό, 90+2′ Ντοσού)

Νις – Ρεμς 0-0

Σεντ Ετιέν – Λοριάν 1-1 (70′ πεν. Καζρί / 52′ Λε Γκοφ)

Στρασμπούρ – Ανζέ 0-2 (57′ Τραορέ, 81′ Μπαοκέν)

Μετς – Λιλ 3-3 (31′, 52′ Σεντόζ, 41′ Ουντόλ / 23′ Μπότμαν, 81′ Ικονέ, 90+7′ Γιλμάζ)

Μονπελιέ – Μαρσέιγ 2-3 (30′ αυτ. Λουάν Πέρες, 34′ Λαμπόρντ / 68′ Ουντέρ, 75′, 80′ Παγιέ)