21.9 C

Χόκεϊ Γυναικών: Χάλκινη Ολυμπιονίκης η Μεγάλη Βρετανία

Η Μεγάλη Βρετανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο χόκεϊ Γυναικών, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς επικράτησε της Ινδίας με 4-3 στον μικρό τελικό της Ινδίας με 4-3.

Ο αγώνας στο «Oi Hockey Stadium North Pitch» ήταν συναρπαστικός και γεμάτος ανατροπές.

Οι Βρετανίδες προηγήθηκαν με 2-0 στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι Ινδές «γύρισαν» το σκορ, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου.

Μετέπειτα, η άμυνα της Μεγάλης Βρετανίας κράτησε το «μηδέν» και με ένα τέρμα ανά περίοδο έφτασε στη νίκη και στο χάλκινο μετάλλιο.

Από ένα γκολ για τις νικήτριες σημείωσαν οι Ρόμπερτσον, Ράιερ, Περν-Γουέμπ και Μπάλσντον, ενώ για την Ινδία σκόραραν οι Γκουρίτ Καούερ (2) και Καταρίγια.

Οι περίοδοι: 0-0, 2-3, 1-0, 1-0.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Στον τελικό, ο οποίος είναι προγραμματισμένος το μεσημέρι της Παρασκευής (6/8, 13:00), θα κοντραριστούν η Ολλανδία και η Αργεντινή με φόντο το χρυσό μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.