20.7 C

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Οι ΗΠΑ πήραν το χάλκινο μετάλλιο, 4-3 την Αυστραλία

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ΗΠΑ νίκησε την Αυστραλία με 4-3 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4, το συγκρότημα του Βλάτκο Αντονόφσκι νίκησε την Αυστραλία με το εντυπωσιακό 4-3, στο «Kashima Soccer Stadium». Η επικράτηση ήρθε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με τη Μέγκαν Ράπινο στο 8ο λεπτό (0-1), οι τυπικά γηπεδούχες Αυστραλές «απάντησαν» με τη Σαμ Κερ στο 17′ (1-1), ενώ ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα για τις Αμερικανίδες μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τη Ράπινο (21′) και την Κάρλι Λόιντ (45’+1′). Η Λόιντ έκανε και το 4-1 στο 51ο λεπτό, αλλά η Αυστραλία έβγαλε αντίδραση. Πρώτα, η Κέιτλιν Φορντ μείωσε σε 2-4 στο 54′ και η Έμιλι Τζιέλνικ έκανε το 3-4 στο 90’+’, αλλά η ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή παρά τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων.

Έτσι, η ομάδα ποδοσφαίρου Γυναικών των ΗΠΑ κατέκτησε το έκτο μετάλλιό στις επτά παρουσίες της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, από το 1996 όταν και το άθλημα εισήχθη στη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων και σε επίπεδο Γυναικών.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, ήταν «χρυσές» το 1996, το 2004, το 2008 και το 2012, «ασημένιες» το 2000, ενώ προσέθεσαν στη συλλογή τους το μοναδικό χρώμα μεταλλίου που απουσίαζε: το χάλκινο!