16.2 C

Ποδηλασία πίστας: 14ος ο Βολικάκης στην κούρσα αποκλεισμού

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε τη 14η θέση στην κούρσα αποκλεισμού του όμνιουμ, στο πλαίσιο του Ολυμπιακού Τουρνουά ποδηλασίας πίστας, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έτρεξε από την εσωτερική και σε κάποια σημεία ανέβηκε ψηλά, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος, έμεινε πίσω και τελικά αποκλείστηκε.

Πριν από την κούρσα αποκλεισμού, ο 33χρονος Βολικάκης ήταν 17ος και στο σκρατς και στον αγώνα ρυθμού, ενώ με συνολικά 30 βαθμούς είναι 16ος. Τελευταίο αγώνισμα στο όμνιουμ είναι ο αγώνας πόντων.

Ο Χρήστος Βολικάκης 18ος ύστερα από δύο αγωνίσματα

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη 17η θέση στο σκρατς, συγκεντρώνοντας 17 βαθμούς, ενώ ακριβώς το ίδιο συνέβη στον αγώνα ρυθμού, όπου δεν πήρε βαθμό.

Ο 33χρονος ποδηλάτης ήταν 18ος στη βαθμολογία με 16 βαθμούς μετά τα πρώτα δύο αγωνίσματα από τα συνολικά τέσσερα στο Ολυμπιακό Τουρνουά της ποδηλασίας πίστας.