17.9 C

Μπάσκετ: Στον τελικό οι ΗΠΑ με φοβερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο κόντρα στην Αυστραλία

Η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ νίκησε την Αυστραλία με 97-78 στη «Saitama Super Arena» και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ, που θα πραγματοποιθεί το Σάββατο (7/8). Η Γαλλία αντιμετωπίζει τη Σλοβενία στον δεύτερο ημιτελικό της ημέρας (5/8, 14:00).

Η Αυστραλία άντεξε για ένα ημίχρονο στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και βρέθηκε να προηγείται με 45-42 ύστερα από 20 λεπτά αγώνα. Μάλιστα, οι Αυστραλοί είχαν αποκτήσει προβάδισμα μέχρι και 15 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-41 στο 15′)!

Ωστόσο, με ένα φοβερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, η TEAM USA έκανε την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 32-10 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 74-55 ύστερα από 30 λεπτά αγώνα. Συγκεκριμένα, στηριζόμενοι και πάλι στον Κέβιν Ντουράντ, οι Αμερικανοί ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας και με επιμέρους σκορ 28-4 προηγήθηκαν με 54-45 στο 23. Τα «καγκουρό» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, που προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους (86-63), εξίμισι λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιτελικού.

Ο σούπερ σταρ των Μπρούκλιν Νετς, Κέβιν Ντουράντ, με 23 πόντους (10/19 σουτ) και 9 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος για το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς.

Επίσης, ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 20 πόντους, ενώ το δίδυμο των Μιλγουόκι Μπακς, Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον, είχαν από 11 πόντους, με τον πρώτο να μετρά ακόμα 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Πάτι Μιλς είχε 15 πόντους (με 5/14 σουτ), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ για την Αυστραλία, ενώ 11 πόντους και 6 ριμπάουντ μέτρησε ο Τζοκ Λαντέιλ.

Πλέον, η Team USA θα διεκδικήσει, στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, το τέταρτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο και συνολικά 16ο. Από την πλευρά της, η Αυστραλία θα αναζητήσει, στον μικρό τελικό της διοργάνωσης, το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες!