18.4 C

Εξαιρετικός Κυνηγάκης: 5ος στην ανοιχτή θάλασσα στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιάδα!

Το μέλλον διαγράφεται λαμπρό για τον πολύ ταλαντούχο κολυμβητή, Άλκη Κυνηγάκη που στοχεύει στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι μετά από το Τόκιο.

Ο 22χρονος στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιάδα κατέκτησε την 5η θέση αγωνιζόμενος στην Ανοιχτή Θάλασσα (10χλμ, Μαραθώνια Κολύμβηση). Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε εξαιρετική εμφάνιση στη διαδρομή των 10 χιλιομέτρων στην παρθενική του παρουσία σε Ολυμπιάδα! Μάλιστα βρέθηκε στην 4η θέση μετά το πέρας των 7 χλμ.

Ο Κυνηγάκης μάλιστα σημείωσε στο Odaiba Marine Park καλύτερο χρόνο από τις 2:02.12 που του είχε χαρίσει τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 1:49:29.2.

Ο Γερμανός Γουέλμπρουκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Ούγγρος Ρασόφσκι το αργυρό, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στα χέρια του Ιταλού Παλτρινιέρι.