17.9 C

Πόλο: Έκλεισε θέση στα ημιτελικά η Ισπανία, 12-8 τις ΗΠΑ

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε τις ΗΠΑ με 12-8 στον πρώτο προημιτελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά υδατοσφαίρισης Ανδρών, που διεξήχθη το πρωί της Τετάρτης (4/8). Αντίπαλος στα ημιτελικά θα είναι μία εκ των Ιταλίας ή Σερβίας (σ.σ.: κοντράρονται στις 12:20).

Η Ισπανία προερχόταν από το απόλυτο στη φάση των ομίλων (5 στα 5), αλλά δυσκολεύτηκε πολύ για να πάρει την πρόκριση στην προημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στη «Tatsumi Water Polo Centre» η Ισπανία επικράτησε των ΗΠΑ με 12-8 χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, όπου πέτυχαν 5 γκολ και δέχθηκαν 2. Το ματς ήταν ισορροπημένο στα δύο πρώτα οκτάλεπτα (6-6) και οι Ίβηρες «έσφιξαν» την άμυνά τους στη συνέχεια, όταν και δέχθηκαν μόλις δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους Αμερικανούς, πρώτος σκόρερ της ομάδας και του αγώνα γενικότερα ήταν ο Χανς Ντάουμπε, καθώς ο πρώην πολίστας του Ολυμπιακού σημείωσε τρία γκολ.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτες τις ΗΠΑ): 3-3, 3-3, 0-1, 2-5.