24 C

Τένις γυναικών: Ξέσπασε στο τρίτο σετ και πήρε σπουδαία πρόκριση στον τελικό η Μπέντσιτς

Τεράστια εμφάνιση και πρόκριση στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις γυναικών για την εκπληκτική Μπελίντα Μπέντσιτς.

Η 24χρονη Ελβετή επικράτησε δύσκολα με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 6-3) της μαχητικής Έλενα Ριμπάκινα από το Καζακστάν και έβαλε πλώρη για το πρώτο της χρυσό στο Τόκιο.

Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε σχεδόν 3 ώρες η Μπέντσιτς παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και έτοιμη στα κρίσιμα σημεία και με όμορφα χτυπήματα στο τρίτο και τελευταίο σετ «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση σε 35 λεπτά, αφήνοντας την αντίπαλό της στο μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο.

Το πρώτο σετ κατέληξε μετά από πολύ ιδρώτα και ομηρικές μάχες στην πρωταθλήτρια από την Ελβετία στο τάι-μπρεικ, στο δεύτερο η Ριμπάκινα έκανε το καθοριστικό μπρέικ στο τρίτο game, εξασφαλίζοντας την ισοφάριση, ωστόσο στο τρίτο ξέμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να μείνει δίχως ιδέες και να αποχωρήσει με σκυμμένο κεφάλι από το κορτ του «Αriake Park».