18.9 C

Πόλο Γυναικών: Θρίαμβος της Ουγγαρίας απέναντι στις ΗΠΑ!

Η Ουγγαρία έκανε την έκπληξη και νίκησε τις ΗΠΑ με 10-9 για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στο «Tatsumi Water Polo Centre» η Ουγγαρία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη ήττα τους σε Ολυμπιακό Υουρνουά υδατοσφαίρισης Γυναικών μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008!

Μετά ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5, η ομάδα του Άνταμ Κρικοριάν προηγήθηκε 8-6 στην τρίτη περίοδο.

Ωστόσο, η Ουγγαρία επέστρεψε στο ματς και πήρε τη νίκη, με τη Ρεμπέκα Παρκς να νικά από θέση φουνταριστού την Άσλεϊ Τζόνσον και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, 45 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Να σημειωθεί πως οι Παρκς και Τζόνσον θα είναι συμπαίκτριες τη νέα σεζόν στον Εθνικό!

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 1-3, 4-1.