24.6 C

Κίνα – Ελλάδα 80-105: Έκανε το καθήκον της και τώρα… Τουρκία!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ της Ελλάδας έκανε το αυτονόητο νικώντας την αδύναμη Κίνα με 105-80 στον Καναδά και ετοιμάζεται για τον ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά κόντρα στην Τουρκία, τα ξημερώματα της Κυριακής (4/7) - Εκπληκτικός ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 21 πόντους!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των Ανδρών συνέτριψε την Κίνα με 105-80 στη Βικτώρια του Καναδά, ολοκληρώνοντας τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Προολυμπιακού Τουρνουά. Η Ελλάδα προκρίθηκε στα νοκ άουτ παιχνίδια, όπου καλείται στον πρώτο μεγάλο «τελικό» να περάσει το εμπόδιο της Τουρκίας, τα ξημερώματα της Κυριακής (4/7).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε το καθήκον του και πήρε τη νίκη κόντρα στην αδύναμη Κίνα για την 3η και τελευταία ημέρα της Α’ φάσης, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου με ρεκόρ 1-1 και αποκλείοντας την Κίνα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Εθνική μπήκε δυνατά και εξασφάλισε γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας, την οποία εκτόξευσε στους 17 πόντους (28-11 στο 9′) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 28-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, καθώς το σκορ στο 14′ ήταν 38-18, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +20 με το σκορ στο 52-32. Από εκεί και πέρα, η Ελλάδα συντήρησε μία μεγάλη διαφορά, η οποία έφτασε το +25 με το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε νικήτρια την Εθνική με σκορ 105-80.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής (έμεινε έναν πόντο μακριά από το δικό του ατομικό ρεκόρ με την Εθνική Ανδρών), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κώστας Σλούκας (14π.), Ντίνος Μήτογλου (12π.), Λεωνίδας Κασελάκης (12π.) και Δημήτρης Κατσίβελης (11π.). Από την Κίνα ξεχώρισε ο Μινγκιουάν Χου με 16 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ σημείωσε ο Κι Ζιου (15π., 10ρ.).

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατήστε ΕΔΩ.

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Λουίς Καστίγιο (Ισπανία), Αχμέντ Αλ Σουβαΐλι (Ιράκ)

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-52, 59-76, 80-105.

ΚΙΝΑ (Ντου): Χου 16 (1), Λιου 3, Λου, Ρεν 2, Σεν 5, Π. Τσόου 7, Γουάνγκ 1, Γου 14 (2), Σου 6 (2), Ζανγκ 7 (1), Ζάο 4 (1), Κ. Τσόου 15.

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Κ. Αντετοκούνμπο 7, Καλάθης 7, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Κασελάκης 12 (2), Κατσίβελης 11 (1), Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 21 (3), Μήτογλου 12 (2), Παπαγιάννης 8, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλούκας 14 (3).