21.6 C

NBA: Φόβοι για σοβαρή ζημιά στο αριστερό γόνατο του Αντετοκούνμπο, ισοφάρισαν σε 2-2 οι Χοκς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε τραυματίας από το Game 4 των τελικών της Ανατολής και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στο αριστερό γόνατο - Οι Χοκς νίκησαν εύκολα με 110-88 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2

Οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν εύκολα τους Μιλγουόκι Μπακς με 110-88 εντός έδρας και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας σε 2-2, αλλά ο τέταρτος αγώνας επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ του ΝΒΑ στάθηκε εξαιρετικά άτυχος, καθώς περίπου πέντε λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου αποχώρησε τραυματίας και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά. Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 62-52 υπέρ των γηπεδούχων, ο Γιάννης προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ, σε μία προσπάθειά του να παίξει άμυνα πάνω στον Κλιντ Καπέλα.

Το αριστερό γόνατο του Αντετοκούνμπο γύρισε προς τα μέσα και ο διεθνής άσος έπεσε σφαδάζοντας στο παρκέ. Αμέσως το ιατρικό επιτελείο των Μπακς έτρεξε στο πλευρό του ηγέτη του Μιλγουόκι και ύστερα από αρκετό χρόνο ο Γιάννης σηκώθηκε με τη βοήθεια και του αδερφού του, Θανάση, ο οποίος ήταν δίπλα του από την πρώτη στιγμή σε αυτό το δύσκολο βράδυ. Όλοι οι θεατές στη «State Farm Arena» τον χειροκρότησαν. Ο Αντετοκούνμπο πήγε στα αποδυτήρια και επέστρεψε λίγα λεπτά αργότερα στον πάγκο.

Η στιγμή του τραυματισμού του Γιάννη:

Ωστόσο, λίγα λεπτά μετά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε οριστικά για τα αποδυτήρια και τέθηκε οριστικά εκτός αγώνα. Η επίσημη ενημέρωση των Μπακς κάνει λόγο για υπερέκταση στο αριστερό γόνατο και αναμενόνται τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων και της μαγνητικής τομογραφίας προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης. Πάντως, εκφράζονται φόβοι για μεγάλη ζημιά στο αριστερό γόνατο του 26χρονου φόργουορντ.

Όσο για το ματς, ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τον τραυματισμό του Γιάννη, αλλά στη συνέχεια η Ατλάντα έκανε ό,τι ήθελε, αν και έπαιξε χωρίς το μεγάλο της αστέρι, τον Τρέι Γιανγκ, ο οποίος είναι τραυματίας. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε τραυματιστεί στον αστράγαλο (σ.σ.: οστικό οίδημα), στο τρίτο ματς της σειράς. Τη θέση του στη βασική πεντάδα πήρε ο Λου Γουίλιαμς, που σκόραρε 21 πόντους (7/9 σουτ), πήρε 5 ριμπάουντ και έδωσε 8 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 14 πόντους (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/3 βολές), ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε. Σε ό,τι αφορά τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο διεθνής φόργουορντ είχε 2 πόντους (1/1 δίποντο), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 4 λεπτά συμμετοχής. Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη τα ξημερώματα της Παρασκευής (2/7, 03:30) στο «Fiserv Forum» του Μιλγουόκι.