29.7 C
Athens

Champions League: Ο Ολυμπιακός με τη νικήτρια του ζευγαριού Ντιναμό Τιφλίδας – Νέφτσι!

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει είτε την Ντιναμό Τιφλίδας από τη Γεωργία είτε τη Νέφτσι Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν στον β' προκριματικό γύρο του Champions League!

Θετικό ήταν το αποτέλεσμα της κλήρωσης του β’ προκριματικού γύρου του Champions League για τον Ολυμπιακό, διαδικασία που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης (16/6), στη Νιόν της Ελβετίας.

Ο Πρωταθλητής Ελλάδας θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού από τον α’ προκριματικό γύρο ανάμεσα στην Ντιναμό Τιφλίδας και τη Νέφτσι Μπακού. Οι Ερυθρόλευκοι είναι ανώτεροι ποιοτικά και από τις δύο ομάδες, ενώ το μόνο δύσκολο είναι το ταξίδι, καθώς η αποστολή θα ταξιδέψει είτε στη Γεωργία είτε στο Αζερμπαϊτζάν.

Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 20 ή 21 Ιουλίου και ο επαναληπτικός εκτός έδρας στις 27 ή 28 Ιουλίου.

Αναλυτικά η κλήρωση στο 2ο υπογκρούπ που είχε βρεθεί ο Ολυμπιακός:

Κόναχ’ς Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) – Άλασκερτ (Αρμενία) / Τέουτα (Αλβανία) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)

Ολυμπιακός / Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαιτζάν)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) / Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Ξεχωρίζει το Αϊντχόφεν – Γαλατασαράι

Δύσκολο έργο θα έχει η πρωταθλήτρια Κύπρου, Ομόνοια, που πιθανότατα θα αντιμετωπίσει την Ντινάμο Ζάγκρεμπ (παίζει με τη Βαλούρ στον 1ο προκριματικό), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα κοντραριστεί με τον νικητή του Μακάμπι Χάιφα-Καϊράτ Αλμάτι. Στο μονοπάτι των μη Πρωταθλητών, η Αϊντχόφεν θα κοντραριστεί με τη Γαλατασαράι!

Αναλυτικά όλα τα ζευγάρια που προέκυψαν από την κλήρωση του β’ προκριματικού γύρου του Champions League:

Πρωταθλητές

Ολυμπιακός-Ντινάμο Τιφλίδας/Νέφτσι Μπακού
Ντινάμο Ζάγκρεμπ/Βαλούρ-Ομόνοια
Μακάμπι Χάιφα/Καϊράτ Αλμάτι-Ερυθρός Αστέρας
Κόνα’ς Κουέι Νόμαντς/Αλασκέρτ-Τέουτα/Σέριφ Τιρασπόλ
Φόλα Ες/Λίνκολν-Κλουζ/Μπόρατς Μπάνια Λούκα
Μάλμε/Ρίγα-Ελσίνκι/Μπούντουσνοστ
Φερεντσβάρος/Νικήτρια προ-προκριματικού-Ζαλγκίρις/Λίνφιλντ
Σκεντίγια/Μούρα-Λουντογκόρετς/Σόλιγκορσκ
Σλόβαν Μπρατισλάβας/Σάμροκ Ρόβερς-Γιουνγκ Μπόις
Μπόντο Γκλιμτ/Λέγκια Βαρσοβίας-Φλόρα Ταλίν/Χιμπέρνιανς

Μη Πρωταθλητές

Ραπίντ Βιέννης – Σπάρτα Πράγας
Σέλτικ – Μίντιλαντ
Αϊντχόφεν – Γαλατασαράι

*Τα πρώτα ματς θα γίνουν 20 και 21 Ιουλίου και οι ρεβάνς, 27 και 28.

Η ενημέρωση των Ερυθρόλευκων στα social media:

ΕΥΘΕΩΣ με τον Γιώργο Χαλά Γιώργος Χαλάς