18.8 C

ΑΕΚ – Ίσταντς 30-26: Αγκαλιά με τον ευρωπαϊκό τίτλο

Η ΑΕΚ έκανε το κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα το καθοριστικό βήμα για να κατακτήσει το EHF Cup στο Χάντμπολ Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 30-26 της σουηδικής Ίσταντς στον πρώτο τελικό.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια προκειμένου να ολοκληρώσει την επιτυχία και να πάρει τον τίτλο στην τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων που πήρε. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή (30/5, 21:00).

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, ωστόσο το ξέσπασμα του Παπαδιονυσίου και η συμβολή των Τζηρά και Λέμος βοήθησαν την Ένωση να πάει προηγούμενη με τέσσερα τέρματα στο ημίχρονο (16-12).

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν… σκληρά καρύδια, καθώς πλησίασαν στο -2 (26-24) λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο, μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Δημητρούλιας, η ΑΕΚ«απάντησε με γκολ από Τζηρά, Αραμπατζή και Λέμος και απέκτησε ξανά προβάδισμα πέντε γκολ (29-24) στο 52΄, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

ΑΕΚ – ΙΣΤΑΝΤΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-4, 12-8, 14-9, 16-12 (ημίχρονο), 19-13, 22-17, 25-21, 28-24, 29-25, 30-26.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 1, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Πέντερσεν 3, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 2.

ΙΣΤΑΝΤΣ (Όσκαρ Καρλέν): Κραφτ, Χάλμπεκ 6, Κρίστοφερ Σβένσον, Χούγκοσον, Νίγκρεν 5, Ερνστ, Χάμπους Άντερσον, Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1, Πέτερσον, Νταλίν 3, Λάρσεν, Γένσεν, Τζιμ Άντερσον 5, Πάλμαρ, Γιόναταν Σβένσον 6.