23.2 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Ερυθρόλευκος σίφουνας ξεφτίλισε ΕΟΚ και «εντολείς»!

Ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά και ξανά τον Παναθηναϊκό, διασύροντας ένα ολόκληρο σύστημα που λυμαίνεται το ελληνικό μπάσκετ - Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου σαν άλλος τιμωρός έκανε φύλλο και φτερό τις Πράσινες, σκοράροντας 28 πόντους!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό, ΚΕΔ και ΕΟΚ, επικρατώντας άνετα με 73-58 στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, το μεσημέρι της Πέμπτης (20/5), μία εβδομάδα μετά το καθαρό και δίκαιο 72-70, αγώνας ο οποίος επαναλήφθηκε για το εκπρόθεσμο καλάθι της Ριντ! Το 2-1 στις νίκες, στη σειρά των τελικών, έγινε δύο φορές και οι Ερυθρόλευκες χρειάζονται μία ακόμα νίκη προκειμένου να κατακτήσουν το 6ο συνεχόμενο Πρωτάθλημα Ελλάδας στο μπάσκετ Γυναικών!

Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για το απόγευμα του Σαββάτου (22/5, 18:00), στην έδρα του Παναθηναϊκού. Απίστευτο ματς από την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου που σταμάτησε στους 28 πόντους, τους 21 στο πρώτο ημίχρονο, μετρώντας 11/18 σουτ (8/14 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, μία ασίστ, 2 ριμπάουντ) σε 32:55! Ωστόσο, στο τελευταίο της τρίποντο, αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ, κυρίως για προληπτικούς λόγους. Η Τζόρι Ντέιβις μέτρησε 11 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Εβίνα Σταμάτη και Νάταλι Φοντέιν, με τη Σουηδέζα φόργουορντ να μαζεύει και 8 ριμπάουντ.

Σταμολάμπρου

Ένας ψυχωμένος και αποφασισμένος Ολυμπιακός κόντρα σε όλους και όλα έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών, ξεφτιλίζοντας ένα ολόκληρο σύστημα που έχει βρωμίσει το ελληνικό μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα! Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν «ισοπεδωτικές», δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Πράσινες, που είδαν… πλάτη σχεδόν από την αρχή και μέχρι το τέλος του πρώτου τελικού στο ΣΕΦ. Τα όσα τραγελαφικά και σκανδαλώδη έγιναν τις τελευταίες ημέρες από την ΚΕΔ και την ΕΟΚ συσπείρωσαν ακόμα περισσότερο τον Γιώργο Παντελάκη και τις αθλήτριές του, ξυπνώντας, επίσης ακόμα περισσότερο, τον εγωισμό τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν «καταιγιστικός» στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 39-23, με την εκπληκτική Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ! Η Ελληνίδα γκαρντ πέτυχε τους 21 από τους 39 πόντους της ομάδας της, έχοντας 3/4 βολές, 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα! Μάλιστα, οι 11 πόντοι ήταν στην πρώτη περίοδο και οι άλλοι 10 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο μέρος οι Ερυθρόλευκες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και είχαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια επιστροφής των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση.

Η Ντέιβις έκανε το 5-2 στο 2′ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-6 στο 4′ με καλάθι της Ριντ και για τελευταία φορά με 7-8 στο 5′. Ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 10-0 με την εκπληκτική Σταμολάμπρου να σκοράρει τους 8 από τους 10 πόντους! Ο Θρύλος έκανε το 16-8 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, παίζοντας πολύ γρήγορο μπάσκετ στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Σταμολάμπρου ήταν φοβερή και τρομερή, συμπαρασύροντας και τις συμπαίκτριές της. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-14, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αθλήτριες του Παντελάκη περιόρισαν τις φιλοξενούμενες στους 9 πόντους, παίζοντας εκπληκτική άμυνα! Η διαφορά ανέβαινε με γεωμετρική πρόοδο, με τον Ολυμπιακό να παίζει φοβερή άμυνα και να έχει στο πρώτο ημίχρονο 13 πόντους από αιφνιδιασμούς έναντι κανενός του Παναθηναϊκού! Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 39-23! Οι βάσεις της νίκης είχαν μπει για τα καλά. Οι φιλοξενούμενες είχαν… σπάσει το καλάθι από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 6/11 βολές, 12/22 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός με 1/3 βολές, 11/26 δίποντα και 0/10 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους με καλάθι της Ντέιβις στον αιφνιδιασμό. Η Αμερικανίδα φόργουορντ έκανε το 45-25 στο 22′, με τον Θρύλο να έχει 15 πόντους στον αιφνιδιασμό έναντι κανενός του Παναθηναϊκού, στο συγκεκριμένο σημείο της αναμέτρησης (οι πόντοι από αιφνιδιασμούς στο ματς ήταν 15-2 συνολικά)!

Οι Πράσινες μείωσαν το σκορ σε 47-35 με καλάθι της Μόργκαν στο 25′ και επιμέρους σκορ 2-10. Οι γηπεδούχες συντηρούσαν διψήφια διαφορά, η οποία έπεσε για πρώτη φορά στους 11 πόντους στο 27′ χάρη σε τρίποντο της Λύμουρα. Η Ριντ, επίσης, είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ως εκείνο το σημείο.

Η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά στους 9 στο 29′ (53-44) με καλάθι της Μόργκαν στον αιφνιδιασμό (οι πρώτοι πόντοι της ομάδας της στο επιθετικό τρανζίσιον), αλλά η απάντηση της Σταμάτη ήταν άμεση, καθώς η αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το 56-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Οι φιλοξενούμενες είχαν 1/13 τρίποντα σε 30 λεπτά αγώνα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός όχι μόνο συντήρησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε ακόμα περισσότερο. Η Νικολοπούλου με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 60-44 στο 36′, με τις παίκτριες της Καπογιάννη να μην μπορούν να βρουν με τίποτα επαφή και σύνδεση με το καλάθι. Η Μόργκαν έσπασε το ρόδι στην τέταρτη περίοδο με τρίποντο μειώνοντας σε 60-47 στο 36′, αλλά ο Θρύλος δεν γινόταν να χάσει αυτό το παιχνίδι. Με τρίποντο της εκπληκτικής Σταμολάμπρου στο 35′ (ήταν και φάουλ, αλλά δεν δόθηκε) το σκορ έγινε 63-47, αλλά στη συγκεκριμένη φάση η Ελληνίδα γκαρντ πάτησε πάνω στο πόδι της Μόργκαν και χτύπησε στο δεξιό αστράγαλο. Αμέσως, έγινε αλλαγή. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 63-51, αλλά ένα τρίποντο της Σταμάτη (36′) και ένα μπάσιμο της Φοντέιν στο 37′ έφεραν ένα σερί 5-0 και το σκορ στο 68-51.

Η Ριντ μείωσε σε 68-56 στο 38′ και οι Πράσινες είχαν το δικό τους 5-0 σερί, αλλά ένα τρίποντο της Νικολοπούλου στο 39′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 71-56, τελειώνοντας την υπόθεση-νίκη. Έτσι, οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία του Παναθηναϊκού με 73-58, κάνοντας οριστικά και αμετάκλειτα το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Με 3/18 τρίποντα ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενες, που λύγισαν από την παθιασμένη εμφάνιση των παικτριών του Ολυμπιακού.