14.9 C

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2: Δώστε στη Γιούβε πέναλτι! (vids)

Η σχέση της Γιουβέντους με τη διαιτησία παραμένει… διαχρονική στη Serie A. Ακόμα κι αν κάποια στιγμή οι Τορινέζοι πλήρωσαν με αφαίρεση τίτλων και υποβιβασμό τις παρασκηνιακές κουτσουκέλες τους, κάποια πράγματα δεν φαίνεται να αλλάζουν ποτέ. Κόντρα στην Ίντερ, η ομάδα του Πίρλο έπαιζε σήμερα ένα από τα τελευταία της χαρτιά στην προσπάθεια για έξοδο στο Champions League. Και παρότι οι Μιλανέζοι δεν… σκοτώθηκαν κιόλας, χρειάστηκε ένα πέναλτι-ανέκδοτο προκειμένου να κριθεί ο νικητής. Δηλαδή η Γιουβέντους…

Κανείς δεν ξέρει αν οι παίκτες του Κόντε ήταν εξαρχής αποφασισμένοι να χαλάσουν την καρδιά των Γιουβεντίνων. Πολύ νωρίς ο Νταρμιάν έκανε ένα ανόητο και αχρείαστο πέναλτι, με τον Ρονάλντο να σκοράρει παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Χαντάνοβιτς. Δίχως να έχει δημιουργήσει σοβαρές ευκαιρίες, η Ίντερ ισοφάρισε επίσης από την άσπρη βούλα χάρη στο «ανύποπτο» πέναλτι που κέρδισε ο Λαουτάρο Μαρτίνες και που υποδείχθηκε μέσω VAR (35′). Το ημίχρονο δεν έμελλε να λήξει ισόπαλο, αφού ο Κουαδράδο σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, βάζοντας ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Η Ίντερ συνέχισε να είναι ράθυμη, ακόμα και όταν η Γιουβέντους έχασε τον Μπεντανκούρ που αποβλήθηκε στο 55′. Κι ενώ η ισοφάριση έμοιαζε με μακρινό σενάριο όσο περνούσε η ώρα, στην προσπάθειά του να πάρει με πονηριά επιθετικό φάουλ ο Κιελίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέσνι (83′). Πριν όμως προλάβουν να συνειδητοποιήσουν την ισοφάριση οι Μιλανέζοι, ήρθε ένα αστείο πέναλτι για να δώσει ξανά τη λύση στη Γιουβέντους. Ο Κουαδράδο άπλωσε το αριστερό του πόδι και όταν βρήκε τον Πέρισιτς σωριάστηκε στο έδαφος. Ο Καλβαρέζε σφύριξε πριν καλά καλά ακουμπήσει στο χορτάρι ο Κουαδράδο και ήταν τόσο σίγουρος για το… κατόρθωμά του, που δεν πήγε καν στην οθόνη όπως έκανε σε όλες τις ζόρικες φάσεις νωρίτερα. Ο Κολομβιανός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και αν η Γιουβέντους καταφέρει τελικά να πάρει το εισιτήριο για το Champions League, θα πρέπει να ανάψει λαμπάδα στον ρέφερι με το λαδωμένο μαλλί…

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ &ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/5

Τζένοα – Αταλάντα 3-4 (48′, 84′ Σομουρόντοφ, 67′ πεν. Πάντεφ / 9′ Σαπάτα, 26′ Μαλινόφσκι, 44′ Γκόσενς, 51′ Πάσαλιτς)

Σπέτσια – Τορίνο 4-1 (19′ Σαπονάρα, 42′ πεν., 74′ Ενζολά, 84′ Έρλικ / 55′ πεν. Μπελότι)

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2 (24′ Ρονάλντο, 45+3′, 88′ πεν. Κουαδράδο / 35′ πεν. Λουκάκου, 85′ αυτ. Κιελίνι)

Ρόμα – Λάτσιο (21:45)