16.8 C

Serie A: Θέαμα Οσιμέν και δεύτερη θέση για τη Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Σπέτσια με 3-1, με τον Βίκτορ Οσιμέν να σκοράρει τα δύο από τα τρία γκολ και να στέλνει τους «παρτενοπέι» στη δεύτερη θέση με 70 βαθμούς, ενώ ισόπαλο σε 1-1 αναδείχθηκε το ματς ανάμεσα σε Ουντινέζε και Μπολόνια.

Η Σπέτσια παραδόθηκε από νωρίς στη Νάπολι. Οι Παρτενοπέι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 0-3.

Συγκεκριμένα, η Νάπολι προηγήθηκε με γκολ του Ζιελίνσκι στο 15′ για να έρθει στο 23′ ο Οσιμέν να διπλασιάσει τα τέρματα. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους ο Νιγηριανός επιθετικός «χτύπησε» ξανά, πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς στη La Liga.

Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο μείωσε με τον Πίκολι στο 64′, ωστόσο το τελικό σκορ γράφτηκε από τους φιλοξενούμενους, με τον Λοσάνο να διαμορφώνει το τελικό 1-4 στο 79′.

Ουντινέζε και Μπολόνια έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον βαθμό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορσολίνι στο 82′. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 23′ ο Ντε Πολ.