16.4 C

Μπακς – Ουίζαρντς 135-134: Και στο τέλος κερδίζει ο… Γιάννης! (vid)

Σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ένταση και λάθη ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που για άλλη μία βραδιά άγγιξε το triple-double, πήρε από το χέρι τους Μπακς και τους οδήγησε στην τέταρτη σερί τους νίκη (135-134) απέναντι στους μαχητικούς Ουίζαρντς.

Ο Γιάννης πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο και είχε φροντίσει να καθαρίσει τη μπουγάδα, προτού αποβληθεί με 6 φάουλ λίγον πριν το τέλος του τελευταίου 12λεπτου.

Εν απουσία του Κρις Μίντλετον τα «Ελάφια» τα βρήκαν σκούρα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος και δεν επέτρεψαν στον Ουέστμπρουκ και την παρέα του να αποδράσουν με το «διπλό» από το Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με  23 πόντους, 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κοψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μέτρησε 3 πόντους με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά αγώνα.

Για την Ουάσινγκτον ο Μπιλ πέτυχε 42 πόντους με 11/14 βολές, 11/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα, ο Ουέστμπρουκ ήταν «τριπλός» με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 17 ασίστ, ενώ ο Μπερτάνς είχε μόλις 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-37, 71-71, 103-95, 135-134.