24 C

Σάκκαρη: Στους «16» του Όπεν της Μαδρίτης (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Όπεν της Μαδρίτης, το μεσημέρι της Κυριακής του Πάσχα (2/5). Είναι η πρώτη φορά που προκρίνεται στη συγκεκριμένη φάση του εν λόγω τουρνουά.

Η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια νίκησε την Ανέτ Κονταβέιτ με 2-0 σετ (6-3, 6-1) για τη φάση των «32» του Madrid Open, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην τενίστρια από την Εσθονία, επικρατώντας με χαρακτηριστική ευκολία και στα δύο σετ.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 61 λεπτά και στη φάση των «16» η Μαρία Σάκκαρη (Νο 19 στον κόσμο και Νο 16 στο κυρίως ταμπλό) θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Μούχοβα από την Τσεχία (Νο 20 στην παγκόσμια κατάταξη).

Η Μούχοβα έδειξε ότι είναι υπολογίσιμη αντίπαλος, καθώς έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Ναόμι Οσάκα από την Ιαπωνία (Νο 2 στον κόσμο), στη φάση των «32», επικρατώντας με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-1).