18 C

Ρεάλ – Οσασούνα 2-0: Οι Βραζιλιάνοι έδωσαν τη λύση

Για 76 λεπτά, ο τερματοφύλακας της Οσασούνα Σέρχιο Ερέρα ανάγκασε τη Ρεάλ να παίξει στα… κόκκινα λίγες μέρες πριν από τον επαναληπτικό με την Τσέλσι στο Λονδίνο. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μετά κόπων και βασάνων επικράτησε με 2-0 της ομάδας της Παμπλόνα και μείωσε στους δύο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έκανε το ματς της ζωής του στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο» προχωρώντας σε αδιανόητες επεμβάσεις, οι περισσότερες στο πρώτο ημίχρονο.

Τη λύση την έδωσαν οι δύο Βραζιλιάνοι στο δεύτερο μέρος. Στο 76′ ο Μιλιτάο με υπέροχη κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ίσκο σημείωσε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κασεμίρο στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ (!) έχασε τον έλεγχο της μπάλας, η οποία από τα φάλτσα κατέληξε στα δίχτυα.