25 C

Παρί – Λανς 2-1: Της έκοψε τη φόρα και ανέβηκε στην κορυφή

Παρί Σεν Ζερμέν και άγχος πάνε χέρι-χέρι τη φετινή σεζόν. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν δύσκολα με 2-1 της Λανς και ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας με 75 βαθμούς, αφήνοντας στο -2 τη Λιλ, η οποία αντιμετωπίζει τη Νις το βράδυ του Μ. Σαββάτου.

Η Λανς είχε 13 διαδοχικά ματς αήττητη και απέδειξε στο Παρίσι – παρά τις τέσσερις βασικές απουσίες – γιατί βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, παρότι νεοφώτιστη και διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με τον Νεϊμάρ κόντρα στη ροή του ματς και στην πρώτη κλασική ευκαιρία της Παρί μετά τη λάθος πάσα του Μεντίνα, να ανοίγει το σκορ στο 33ο λεπτό.

Ο Μαρκίνιος έκανε το 2-0 για την Παρί στο 59′, ωστόσο ο Γκαναγκό δύο λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.