18 C

Ατλέτικο – Ουέσκα 2-0: Με σβηστές μηχανές

Έξι στροφές πριν από το φινάλε, η Ατλέτικο Μαδρίτης κρατά σφιχτά στα χέρια της το ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων από τους διώκτες της στην κορυφή, καθώς μετά το 5-0 απέναντι στην Έιμπαρ, οι Ροχιμπλάνκος έκαναν το καθήκον τους και κόντρα στην Ουέσκα (2-0).

Βέβαια, η σφιχτή άμυνα των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να είναι τόσο κυριαρχικοί όπως κόντρα στους Βάσκους. Μάλιστα, στο 3ο λεπτό ο Δημήτρης Σιόβας – αγωνίστηκε σε 30ό παιχνίδι με τη φανέλα της Ουέσκα – λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ.

Ο πρώην στόπερ του Ολυμπιακού είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην αντίπαλη περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Σέρχιο Γκόμεθ, ωστόσο από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ και να γράψει το 0-1 στο 3′.

Η Ατλέτικο χρειάστηκε ξανά τον Άνχελ Κορέα να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, καθώς ο Αργεντινός στο 39ο λεπτό έκανε ωραία ενέργεια και σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Άλβαρο για το 1-0.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 81′ με πλασέ ο Καράσκο μετά το… συστημένο γύρισμα του Μάρκος Γιορέντε από τα δεξιά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τετάρτη 21/4

Λεβάντε – Σεβίλλη 0-1 (53′ Εν-Νεσιρί)

Οσασούνα – Βαλένθια 3-1 (13′ Κάλβο, 32′ Καλέρι, 67′ πεν. Ρομπέρτο Τόρες / 30′ Γκαμεϊρό)

Μπέτις – Μπιλμπάο 0-0

Αλαβές – Βιγιαρεάλ 2-1 (17′ Χοσέλου, 80′ Έντγκαρ Μέντεθ / 50′ Αλκάθερ)

Έλτσε – Βαγιαδολίδ 1-1 (22′ Φιδέλ / 86′ Ολάσα)

Κάντιθ – Ρεάλ 0-3 (30′ πεν., 40′ Μπενζεμά, 33′ Οντριοθόλα)