19.3 C

Ο διάλογος του Ανδρεόπουλου με τον Ανδρεάδη (vid)

Μία από τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές του, αδιάφορου βαθμολογικά, αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (12/4, 3-2) καταγράφηκε λίγο πριν από το τέλος του τρίτου σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και 31-30 στο τρίτο σετ, όταν προέκυψε μία αμφισβητούμενη φάση. Ο Ανδρέας Ανδρεάδης έκανε το σερβίς και στην εξέλιξη της φάσης ο Βόγιν Τσάτσιτς κάρφωσε προς την πλευρά των Πειραιωτών.

Οι διαιτητές υπέδειξαν αρχικά άουτ, αλλά ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ζήτησε βίντεο τσεκ, με τη διαιτητική απόφαση να αλλάζει στη συνέχεια. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού φαίνεται να λέει προς την πλευρά του διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρου «…μην μας παιδεύεις, άσε να πάμε σπίτια μας να κοιμηθούμε».

O προπονητής του Παναθηναϊκού δεν έχασε την ευκαιρία και απάντησε στον Ανδρέαδη, λέγοντας: «Ανδρέα, αν δεν θέλεις να παίξεις, γίνε αλλαγή και πήγαινε σπίτι σου. Εμείς θέλουμε να παίξουμε».