17 C

Super League 2: Τεσσάρα ο Εργοτέλης, καθάρισε η Ξάνθη, με buzzer beater του Αραβίδη η Παναχαϊκή (vid)

Η Ξάνθη καθάρισε τον Διαγόρα με τον Μικελτάντζε, επικρατώντας με 2-0 των Ροδιτών, ο Εργοτέλης διέσυρε με 4-0 τον ΟΦΙ και ανέβηκε στην 4η θέση, βάζοντας σε μπελάδες την ομάδα της Ιεράπετρας, ενώ τα Τρίκαλα πήραν ένα σημαντικό τρίποντο ανάσα με γκολ του Ευθυμίου απέναντι στον Καραίσκάκη. Από την άλλη ενώ τα Χανιά ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Παναχαϊκή με 3-2.

Δύο φοβερές αλλαγές παιχνιδιού και ένα άψογο τελείωμα του Γκαρθία ήταν αρκετά για το 1-0 της Ξάνθης απέναντι στον Διαγόρα. Στο 33′ ο Δημούτσος με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μικελτάντζε, αυτός άλλαξε ωραία για τον Γκαρθία, ο οποίος σούταρε και έκανε το 1-0. Πάλι με δημιουργό τον Μικελτάντζε οι Ακρίτες διπλασίασαν στο 57′ τα τέρματά τους. Ο Γεωργιανός μοίρασε στον Σχρόιεν, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-0, με την Ξάνθη να επιστρέφει στις νίκες.

Ο Εργοτέλης επιβλήθηκε με το ευρύ 4-0 στον ΟΦΙ, βάζοντας τους Κρητικούς σε μεγάλους μπελάδες, καθώς παραμένουν τελευταίοι στον βαθμολογικό πίνακα μαζί με τα Χανιά έχοντας 12 βαθμούς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 4η θέση και βρίσκοντα στο -3 από την τρίτη Ξάνθη.

Η ομάδα του Ηρακλείου πήρε άνετα τη νίκη βάζοντας τη βάση με 2-0 από το πρώτο μέρος, χάρη στα γκολ των Κωστανάσιο (9′) και Μανουσάκη (32′). Στις καθυστερήσεις μάλιστα του παιχνιδιού ο Πέιος διεύρυνε στο 90+2′ σε 3-0, ενώ ο Κοκκίνης «κλείδωσε» τη νίκη στο 90+5′, διαμορφώνοντας το 4-0.

Τα Τρίκαλα πήραν βαθμολογική ανάσα μετά το 1-0 από τον Καραϊσκάκη και ανέβηκαν στην 9η θέση με 23 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ευθυμίου στο 52′ διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ματς.

Από την άλλη η Παναχαϊκή έκλεψε έναν πολύτιμο βαθμό από τα Χανιά, παίρνοντας τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από νωρίς με τον Κουσκουνά στο 13′, ωστόσο στο 32′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Βασιλόγιαννη, για να έρθει όμως ένα λεπτό αργότερα και να ξανά βάλει μπροστά την Παναχαϊκή ο Αραβίδης.

Τα Χανιά το πάλεψαν και με τον Τριανταφυλάκκο στο 79′ έφεραν το ματς στα ίσα. Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είπε ο Αραβίδης, ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του σκοράροντας στο 90+6′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

ΣΑΒΒΑΤΟ 10/4

Απόλλων Λάρισας – Λεβαδειακός 1-2 (89′ Χατζής, 62′, 90+2′ Μπιανκόνι)

Ιωνικός – Δόξα Δράμας 4-2 (5′, 70′ Κάστρο, 23′ Ρόγε, 66′ Νιάς / 82′, 90′ Κόντος)

ΚΥΡΙΑΚΗ 11/4

Ξάνθη – Διαγόρας 2-0 (33′ Γκαρθία, 57′ Σχρόιεν)

Τρίκαλα – Καραϊσκάκης 1-0 (52′ Ευθυμίου)

Εργοτέλης – ΟΦΙ 4-0 (9′ Κωστανάσιος, 32′ Μανουσάκης, 90+2′ Πέιος, 90+5′ Κοκκίνης)

Παναχαϊκή – Χανιά 2-2 (13′ Κουσκουνάς, 33′ Αραβίδης / 32′ Βασιλόγιαννης, 79′ Τριανταφυλλάκος)