21.4 C

Τσέλσι – Γουέστ Μπρομ 2-5: Απίστευτος διασυρμός για την ομάδα του Τούχελ (vid)

Απίθανο διασυρμό γνώρισε η Τσέλσι εντός έδρας από τη Γουέστ Μπρομ με 5-2 στο Λονδίνο, με την ομάδα του Τούχελ να γίνεται… σκόνη από τους νεοφώτιστους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αναγκασμένοι να αγωνιστούν μετά το ημίωρο με παίκτη λιγότερο λόγω της ανόητης αποβολής του Τιάγκο Σίλβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τρία λεπτά νωρίτερα, ο Πούλισικ είχε σκοράρει παίρνοντας το ριμπάουντ από την εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Αλόνσο (η μπάλα βρήκε στο δοκάρι).

Το αριθμητικό μειονέκτημα το αξιοποίησε στο έπακρον η Γουέστ Μπρομ, η οποία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέτυχε δύο γκολ με δράστη τον Ματέους Περέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται στο -7 (με ματς περισσότερο) από τη σωτηρία, πέτυχαν τρίτο γκολ με τον Ρόμπινσον στο 63′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιάν έγραψε το 1-4. Ο Μάουντ μείωσε προσωρινά σε 2-4 μετά την ασίστ του Βέρνερ, ωστόσο ο Ρόμπινσον με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 2-5.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 3/4

Τσέλσι – Γουέστ Μπρομ 2-5 (27′ Πούλισικ, 71′ Μάουντ / 45+2′, 45+4′ Ματέους Περέιρα, 63′, 90+1′ Ρόμπινσον, 68′ Ντιάν)

Λιντς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (17:00)

Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι (19:30)

Άρσεναλ – Λίβερπουλ (22:00)