17.6 C

Ρεκόρ από Πριβιλέτζιο στον Μαραθώνιο

Ατομικό ρεκόρ για την Γκλόρια Πριβιλέτζιο στον Μαραθώνιο τερματίζοντας στην 26η θέση του απαιτητικού αγωνίσματος. Δεν τα κατάφερε αντίθετα η Σόνια Τσικίνη που τραυματίστηκε στο ζέσταμα

«Τα αγαθά κόποις κτώνται»  είναι μια ρήση που ταιριάζει γάντι στην περίπτωση της Γκλόρια Πριβιλέτζιο καθώς μετά τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου πριν έναν χρόνο, τερμάτισε στην 26η θέση του Μαραθωνίου σε 2 ώρες 38 λεπτά και 39 δεύτερα, επίδοση που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ. Επόμενος στόχος της 30χρονης αθλήτριας είναι η προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Εκτός της Πριβιλέτζιο, η Ράνια Ρεμπούλη τερμάτισε 10 θέσεις παρακάτω με 2.44.32 ωστόσο αναγκάστηκε για αρκετά χιλιόμετρα να τρέχει με ενόχληση στο πόδι. Η έμπειρη αθλήτρια έκανε πληγή στο πέλμα από την τριβή κι έτσι υποχρεώθηκε να ρίξει το ρυθμό της και να μείνει μακριά από αυτό που μπορούσε να κάνει, εν αντιθέσει με την Σόνια Τσικίνη που τραυματίστηκε στο ζέσταμα και δεν πήρε τελικά θέση εκκίνησης.