17.6 C

Super League 2: Κορυφή στο 92′ ο Ιωνικός, ανεβαίνουν τα Χανιά (vid)

Ο Ιωνικός πήρε τη νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή, με τον Μάναλη να πετυχαίνει το «χρυσό γκολ» στις καθυστερήσεις και να χαρίζει ένα τρίποντο πρωτιάς στην ομάδα της Νίκαιας. Ο Απόλλων Λάρισας πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό με 2-1 κόντρα στο Καραϊσκάκη, όπως και η Δόξα Δράμας κόντρα στον ΟΦΙ και αμφότερες απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Κισσαμικός επιβλήθηκε 2-0 στα Τρίκαλα και επέστρεψε στις νίκες, με την ομάδα των Χανίων να συνεχίζει την αναρρίχηση στον βαθμολογικό πίνακα και να ανεβαίνει στην 6η θέση, ενώ είναι στο -1 από τον Διαγόρα και στο -3 από τον τέταρτο Εργοτέλη. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Καρλίτο στο 11′ και ο Βασιλόγιαννης στο 24′.

Η ομάδα της Νίκαιας με butter beater βρέθηκε στην κορυφή της Super League 2, με τον Μάναλη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο 26χρονος επιθετικός λύγισε την Παναχαϊκή και έκλεψε το τρίποντο που οδήγησε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Δόξα Δράμας έκανε τη δουλειά της για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και μετά τη νίκη επί του Εργοτέλη, επικράτησε με 2-1 του ΟΦΙ και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής, ανεβαίνοντας στην 9η θέση με 20 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τα Τρίκαλα με 16. Ο Μαυρίας άνοιξε το σκορ στο 24′ και στο 51′ ο Βάντερσον διπλασίασε τα τέρματα, για να έρθει ο Κόστα στο 69′ και να μειώσει σε 2-1.

Ο Καραϊσκάκης γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο τη θέση του, καθώς παραμένει τελευταίος με 11 πόντους. Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε με αυτογκόλ του Θεολόγου στο 73′ και στο 77′ ο Χατζής έκανε το 2-0΄. Τρία λεπτά αργότερα ο Ναζίμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-1, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/3

Διαγόρας – Λεβαδειακός 0-4 (74′, 84′ Kωστή, 90′ Πολέτο, 90+5′ Θεοχάρης)

Ξάνθη – Εργοτέλης 1-0 (67′ Μικελτάντζε)

Κυριακή 28/3

Τρίκαλα – Χανιά 0-2 (11′ Καρλίτο, 24′ Βασιλόγιαννης)

Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας 1-2 (80′ ΠΕΝ. Ναζίμ / 73′ ΑΥΤΟΓΚ. Θεολόγου, 77′ Χατζής)

Δόξα Δράμας – ΟΦ Ιεράπετρας 2-1 (24′ Μαυριάς, 51′ Βάντερσον / 69′ Κόστα)

Ιωνικός – Παναχαϊκή 1-0 (90+2′ Μάναλης)